Omrzliny dokážou jakýkoliv zimní výlet pořádně zkomplikovat. Víte, jak se před nimi účinně chránit?

Věděli jste, proč vlastně vznikají omrzliny a proč obvykle postihují prsty na nohou a rukou a také nos? Jedná se o následky působení teplot obvykle nízko pod bodem mrazu, kdy jsou okolnosti často zhoršeny navíc také větrem a případně také poruchou proudění krve v lidském těle.

Tělo se soustředí na prokrvení nejdůležitějších orgánů, které jsou uloženy v jeho středu, a proto omrzlinami trpí obvykle výše uvedené periferní části těla.

Jak rozlišujeme omrzliny

Omrzliny se podle závažnosti, projevů a také následků dělí do čtyř skupin, z nichž ta první, nejmírnější, se projevuje bělavým zbarvením kůže na postižených místech, která později zčervenají a obvykle bolí, přičemž průvodním jevem je také ztráta citlivosti.

Stupeň nejvyšší poté již znamená trvalé zničení postižené tkáně a nutnost amputace dané části těla, obvykle článků prstů. Tento článek se však zaměřuje na omrzliny nejčastějšího, tedy prvního stupně.

Foto: Pixabay

Příznaky omrzlin

Zpočátku vás mohou omrzliny zmást tím, že připomínají popáleniny, a to zejména svou načervenalou barvou. Pokud jsou hlubší, může dokonce dojít i k otokům a tvorbě puchýřů. Varovná je také evidentní ztráta citlivosti a bělavá barva kůže.

K projevům se někdy může přidat také bolest, svědění, pocit pálení a také ztráta hybnosti. Pokud jste byli například lyžovat a po návratu sundáte lyžařské boty a zjistíte, že nemůžete hýbat prsty a nemáte v nich cit, lze usuzovat, že se v tomto případě již jedná o omrzliny. Vždy je však potřeba věnovat svému zdravotnímu stavu pozornost a příznaky nijak nepodceňovat.

Léčba omrzlin

Léčbu je vždy vhodnější přenechat lékařům, pokud tedy nemáte s léčbou omrzlin předchozí zkušenosti. Někteří sportovci zabývající se zimními sporty a také horolezci se s omrzlinami setkávají častěji, ale vyhnout se nemusí ani občasnému návštěvníkovi hor.

Lékař provede zahřátí postižených částí těla ve vodě o teplotě do 40 ˚C, přičemž poté je třeba pokožku šetrně osušit, ošetřit dezinfekcí a sterilně překrýt.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/zdravotnicke-pomucky/osetreni-reznych-poraneni.html

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.