On-line výuka pokazila dětem kontakty s vrstevníky, stěžují si však i na jiné problémy

Skončil další unikátní průzkum zaměřený na české školství. A jak dopadl? Necelá polovina českých dětí hodnotí své vztahy s učiteli jako dobré.

Vyjádřit svoje potřeby a názory ve škole je pro děti těžké nejčastěji proto, že nemají odvahu mluvit. Pozornost je podle všeho nutno věnovat zneužívání návykových látek: více než polovina českých dětí zná někoho, kdo vyzkoušel alkohol.

Unikátní sociologická studie již popáté

Nezanedbatelnou roli v těchto oblastech často hraje finanční situace rodiny, podobně jako v kategorii štěstí. Učení jako důvod, proč chodit do školy, zahrnovaly ve svých odpovědích méně děti z početnějších rodin. „Škola pro jednotlivé děti také znamená osobní rozvoj, vytváření zážitků, životních zkušeností a návyků i cestu k tomu, co je baví,“ doplňuje Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR.

Lyžování děti

Foto: Pixabay

Vzkazy pro učitele i rodiče

Z výzkumu také vyplynulo, že kdyby jednotlivé děti mohly říct učitelům, co si opravdu myslí, chtěly by, aby si s nimi víc povídali o životě. Vadí jim také, že jim on-line výuka pokazila kontakt s kamarády. A říkají také že se chtějí naučit, jak si informace získat. Rodičům by naopak děti řekly například to, že toho po pandemii covid-19 podle sebehodnocení umí méně.

A jaké jsou vzory školních dětí?

Průzkum mapoval i to, z koho si naši potomci berou příklad. Dívky nejvíce obdivují hudební skupiny a herce, chlapci tíhnou ke sportovcům. Svůj vzor tak našly v Billu Gatesovi, Ewě Farné, Tomášovi Klusovi nebo dokonce i ve slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové. Ale nechybí i i fiktivní postavy, jako je Superman nebo Harry Potter.

Sběr dat pro studii je velmi dobrý. Proběhl v červenci, srpnu a září 2021. Na otázky odpovídalo 426 dětí mezi 9–17 lety, vzorek byl také po všech stránkách rovnoměrně rozdělen podle pohlaví a věku i s proporčním zastoupením kraje a velikosti obce, počtu členů domácnosti a vzdělání rodičů.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Děti, škola a kamarádi | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.