Oplocená Sněžka: Proč se z nejvyšší české hory stává uzavřené území

01_Krkonose

Zprávy o tom, že správa Krkonošského národního parku (KRNAP) přistupuje k dalším a dalším omezením vstupu a pohybu do různých částí parku, jsou letos poměrně časté. Částečným důvodem může být větší počet turistů způsobený „koronavirovými“ restrikcemi v cestování do zahraničí, pravdou ale je, že trend byl v tomto ohledu patrný již delší dobu. Počet turistů mířících každoročně na Sněžku i za dalšími lákadly Krkonoš se již totiž delší dobu blíží limitu, který je oblast schopná maximálně unést.

Sněžka: ploty a limity

Na vrchol Sněžky se v některých letních dnech dostane až deset tisíc turistů, což podle ochranářů značně převyšuje počty, které by nejvyšší česká hora přežila bez výraznější újmy na bohatství své unikátní flory. Celá řada druhů ani jinde než v Krkonoších neroste a jejich ochrana má tak velký význam.

Cílem správy KRNAP je zredukovat počet návštěvníků Sněžky na 2-3 tisíce lidí denně. Je samozřejmě jasné, že tohoto cíle lze dosáhnout jen ve spolupráci s polskou stranou. Ta má ve skutečnosti situaci složitější než strana česká, neboť nemůže proud návštěvníků alespoň částečně regulovat omezením kapacity lanovky vedoucí přímo k vrcholu.

Jako jedno z opatření na ochranu přírody byly již během června instalovány ploty, které mají za cíl udržet turisty v přesně vymezeném území a zabránit jim v pohybu mimo něj. Tyto zábrany se začátkem srpna dále rozšiřují. I to je daň za to, že KRNAP je jedním z nejzatíženějších národních parků v Evropě.

02_Krkonose

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejen Sněžka

Krkonošská flora a fauna ale nejsou ohroženy jen na Sněžce, podobné zábrany vznikají i na dalších místech, např.  v Obřím sedle pod Sněžkou u bývalé Obří boudy. Zábrany samozřejmě nejsou jediným řešením, které správa parku aplikuje. Strážci parku posílení např. o lesníky budou intenzivně kontrolovat dodržování všech zákazů a sikutovány jsou další opatření.

Jedním z nich je zavedení povinnosti předem se registrovat pro vstup do některých nejvýznamnějších lokalit či omezení denního počtu návštěvníků. Na polské straně zase uvažují o semaforech na přístupech ke Sněžce, které by měly zajistit, aby se na jejím vrcholu pohyboval v jednom okamžiku pouze určitý počet lidí.

Ať tak či onak, Krkonoše čekají změny. Současný předimenzovaný turismus ani k ničemu jinému vést nemůže.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com