ORLOJ, muzeum betlémů i hrázděnky objevíte v Kryštofově údolí

hrázděný-dům

Kryštofovo údolí je malebná víska s domy, jež vyprávějí o minulosti. Naleznete tu totiž spoustu roubených a hrázděných domků, avšak i barokní dřevěný kostelík svatého Kryštofa ze sedmnáctého století, který kryje břidlicová střecha. Navíc se v této líbivé vesničce nachází i orloj, jehož návrhářem a stavitelem byl Martin Chaloupka.

Úžasný Údolský orloj

Orloj slouží jako neobvyklá atrakce, která vznikla z původní trafostanice již v roce 2008. Kromě dvanácti apoštolů, kteří se objevují každou hodinu, jsou zvláštností postavičky, jež znázorňují krmení a napájení dobytka na vsi. Dále ponocný, jenž s pravidelností zvedá trubku, ba i pejsek, který ho obíhá. Není divu, že Údolský orloj má spoustu obdivovatelů, jelikož takový  jen tak nespatříte!

orloj-Kryštofovo-údolí-foto-Taťana Veselá
Foto: Taťana Veselá-orloj-Kryštofovo údolí

Navíc, v době adventu a pod širým nebem, je k vidění velký betlém, který ztvárnil již v roce 1999 malíř Josef Jíra. Stojí vskutku za to ho spatřit, jelikož měří na délku až šestnáct metrů. A nejen to.

Betlémářská obec s celoroční expozicí více než dvaceti betlémů

Najdete zde i Muzeum betlémů, které je otevřené po celý rok. Symbolů Vánoc je zde nepřeberně, a to od miniaturních až po ty, které jen tak nepřehlédnete. Zároveň jsou vyráběné z různých materiálů např. papírové, dřevěné, keramické, či pohyblivé. Nejstarší pochází dokonce z roku 1846.

Nicméně v muzeu si můžete prohlédnout i originální expozici kostýmů prvorepublikových hvězd, jako je třeba kabát oblíbeného herce Josefa Marvana z úžasného filmu Anděl na horách. A pokud milujete tuto historii, můžete pokračovat dále, až dojdete do prvorepublikové kavárny…

Foto-Taťana Veselá-Kavárna U Ježka
Foto: Taťana Veselá-kavárna U Ježka

Stylová Kavárna U Ježka

Rodinná kavárna Ježkových si splnila svůj sen a srdeční záležitost, kavárnu ve stylu 30. let, převedli ve skutečnost. V útulné kavárně na vás dýchnou staré časy, které na vás budou mimoděk pohlížet ze zarámovaných dobových fotografií na stěnách.

Zároveň můžete obdivovat poctivou prvorepublikovou dřevěnou kasu, kulaté kavárenské stolečky s tonetkami, stylové závěsy i gramofon s troubou. Ba i v hracím koutku děti objeví starodávnou školní lavici, anebo se mohou pohoupat na dřevěných kohoutech

A co hosté ocení, je skvělá káva, výtečné domácí koláče a štrůdl, jež se rozplývají na jazyku. Nechybí ani retro jahodový koktejl a griliášový pohár dle původní receptury.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: krystofovo-udoli.ceskehory.cz, kavarnaujezka.freepage.cz

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?