Overturismus: Nechvalný fenomén Dolní Moravy

Stezka v oblacích

Oblast Králického Sněžníku se bezesporu řadí mezi nejznámější a také nejhezčí lokality u nás. Pravda je ovšem taková, že ne všude se setkáte jen s pověstným klidem a krásnou přírodou. Mnohdy vám všechno otráví mraky lidí, kteří se kolem vás budou nacházet. Typickým místem je pochopitelně Dolní Morava. Právě tady se z poměrně klidně obce stala jakási kolébka overturismu. Bohužel. Ostatně stačí si jen srovnat několik míst a zjistíte, že v blízkosti Králického Sněžníku se počty turistů a atrakcí rapidně liší. Podívat se konkrétně můžeme na celkem tři lokality.

Pohodová cesta na vrchol Sněžníku přímo ze Stříbrnic

Začneme dnes již klasickým místem pro výšlap na Králický Sněžník. Stříbrnice vypadají poněkud ospale, až byl na počátku obce vybudován dnes již známý moderní areál Kraličák. Ten žije hlavně v zimě. V létě je tady ale bobová dráha, takže se určitě také pobavíte. Jinak funguje i supermoderní sedačková lanovka. Z její výstupní stanice se můžete vydat dolů do Hynčic pod Sušinou nebo jinam do okolních lesů. My jsme ale tuto dráhu minuli a dojeli autem do Stříbrnic. Odtud jsme se vydali na Návrší. Tady nás čekala pohoda u limonády a piva s pár turisty. Cesta nahoru na Sněžník byla také pohodová. Lidi se nacházeli až od Francizky, kde se kříží česká a polská cesta na vrchol. Přesto to šlo. Na vrcholu Sněžníku už se tyčila takřka dokončená rozhledna polské provenience. Prostě přírodní pohoda.

Chata na NávršíNávrší: Foto Radek Štěpán

Plastika slůněte pod vrcholem SněžníkuPlastika slůněte pod vrcholem Sněžníku: Foto Radek Štěpán

Vrchol SněžníkuNově budovaná rozhledna na Sněžníku: Foto Radek Štěpán

Nádherné vodopády na řece Wilczka v Międzygórze

Další krásný kout Rychleb. Tentokrát z polské strany. Několik kilometrů pod vrcholem Sněžníku je místo, které milovala princezna Marianna Oranžská. Nechala tady mimo jiné vybudovat také Schronisko – chatu nacházející se nedaleko pod vrcholem. Ta se i dnes pyšní dokonalou polskou kuchyní. Dobrot je tady spousta. U vodopádů se také vybudovala plošina a schody. Pohled na vodu padající z 22 metrů je kouzelný.  Bezpečné místo pro pozorování nijak nenarušuje ráz přírody. Kouzelné je i Międzygórze se svými hospůdkami a zákoutími.

Dolní Morava jako důl na peníze a degradace přírody

Na druhé straně kopce od zmíněné polské lokality se nachází Dolní Morava. Obec, která byla dokonale proměněna v turistické centrum. Bohužel spíše v rámci toho, že je třeba vyrýžovat na daném místě poslední korunu. Zlatokopy jmenovat ani nebudeme, jelikož všichni majitele znají. Projekty společnosti Sněžník dle Ministerstva životního prostředí ČR nenesou významný vliv na přírodu. Zhruba 10 000 lidí za den, kteří sem míří, jasně dokladují komerční využití areálu. Mraky zaparkovaných aut. Hotely jako králikárny a spousta atrakcí včetně lanového parku, Mamutího parku, bobových drah, stezky do korun stromů a nově i rekordně dlouhého mostu přes údolí. Všude davy lidí. A co z toho mají místní? Vůbec nic, jen smutek v očích. Overturismus je pohltil a ze svých chalup nejspíše postupně zmizí.

Stezka v oblacíchStezka v oblacích: Foto Pixabay

Zdroje info: Autor, https://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/komentar-vsechno-musi-mit-limit-i-turismus-pod-sneznikem-20220513.html

Stezka v oblacích: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.