Panenský Týnec možná ukrývá ostatky Anežky České

panenský týnec

Není úplně jasné, kdo a kdy s jeho stavbou začal. A nikdy nebyl dokončen. Přesto však má Chrám v Panenském Týnci nezaměnitelné kouzlo, kvůli kterému ho každoročně vyhledají tisíce turistů.

Ovšem zatímco někteří sem míří „jen“ kvůli historické hodnotě tohoto místa, jiní mají ve svém cestovatelském deníčku docela jiné zájmy. Chrám v Panenském Týnci totiž proslul i jako „zásobárna pozitivní energie“ nebo místo, kde podle legendy doposud neobjeveny odpočívají ostatky sv. Anežky České.

Někdy ze 14. století…

Dodnes se nepodařilo zjistit, kdo stavbu tohoto chrámu inicioval. Mluví se o pánech ze Žerotína a 14. století. Jisté naopak je, co ji ukončilo – husitské války. A žádné další pokusy o dostavění už nezapočaly. Možná i kvůli tomu, že mělo jít stavbu opravdu impozantní. I když nám dnes vyráží dech 20 metrů vysoké nedokončené stěny a 21 metrů dlouhý prostor kněžiště, ve skutečnosti jde jen o jakýsi „výčnělek.“ S budovou hlavní lodi plánovaného třílodního chrámu se nikdy ani nezačalo. Jen stěží si tak dnes dokážeme představit, o jak nádhernou stavbu by šlo.

panenský týnec

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Za pozitivní energií, která léčí

Ovšem není to jen pohled na majestátní gotické prvky, kvůli němuž sem každý rok zamíří množství lidí. Svůj podíl na tom má i psychotronika. Podle ní se totiž uvnitř zdí koncentruje pozitivní energie o síle č. 8. Pokud nejste v tomto odvětví právě kovaní, měli byste vědět, že to je taková energie, jejíž intenzita dokáže i uzdravovat. A koho? Mluví se zejména o psychickým poruchách a onemocněních nebo postiženích mozku. Takovým pacientům jsou dokonce doporučovány trvalé návštěvy, tedy alespoň jistým druhem alternativních léčitelů.

Samotná pozitivní zóna by měla mít tvar kříže. I když není na místě žádným způsobem vyznačena, snadno ji najdete podle prošlapaných stezek v trávě. Napovědět vám mohou i dohladka ohmataná místa na stěnách.

panenský týnec

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Hrob sv. Anežky České se možná ukrývá právě tady

Ostatky této patronky měl dlouhou dobu v opatrování řeholník řad klarisek, který pobýval právě v Panenském Týnci. Ovšem a husitských válek byly nuceny k rychlému ústupu do Prahy. A právě tady stopy svatých ostatků končí. Legenda říká, že byly důmyslně ukryty do kamenné krypty pod nedokončeným chrámem. Zatím se však žádné důkazy nenašly, tak jde jen o nepotvrzené, byť bezpochyby zajímavé tvrzení.

Kam se vydat v okolí

I když je Chrám v Panenském Týnci bezpochyby krásný, jen stěží tu strávíte celý den. A byla by to škoda, protože v okolí najdete také mnoho úžasných míst pro výlet. Jmenovat lze třeba skanzen v Třebízi nebo město Slaný s velmi dobře vybaveným aquaparkem.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.