Po stopách filmařů: Kostel svatého Jana Křtitele na Tachovsku si zahrál ve filmové pohádce Zdeňka Trošky

Mediálně proslavené historické pamětihodnosti zná snad každý. Komu by nic neříkaly názvy Karlštejn, Hluboká, Lednice či Trosky? V České republice ale máme i jiné památky, které si třeba občas zahrají v nějaké pohádce jako poutavé exteriéry, ale jinak se o nich příliš nepíše. Víte, co je třeba zajímavého v obci Kočov na Tachovsku?

Tvrziště ze 14. století

Jen dvanáct kilometrů od Tachova leží Kočov. Dnes je to malá obec jen s 226 obyvateli. Ještě ve 20. letech minulého století v ní ale žilo dvakrát tolik lidí, většinou německé národnosti. První zmínka o ní pochází ze 14. století a ze stejné doby pocházejí i zbytky kočovské tvrze, tzv. tvrziště, které byste našli na pozemcích mezi doby čp. 31 a 36. Dochované tvrziště má okrouhlý tvar s průměrem asi 40 metrů. Dříve ho obklopoval příkop a val, jež jsou patrné jen již jako nerovnosti terénu.

Obcí Kočov prochází cyklotrasa č. 2167 ze Starého Sedliště do Plané u Mariánských Lázní, která má délku asi 20 kilometrů a která patří mezi ty lehčí. Vede po silnici a místních a účelových komunikací se zpevněným i nezpevněným povrchem a s asfaltem. Je vhodná pro všechny typy kol.

Ruiny kostela sv. Jana Křtitele. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Miloš Hlávka/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gottschau-SanktJohann-2012-05-05-ZriceninaKostela.JPG

Kostel svatého Jana Křtitele

Jižně od Kočova se nacházela osada Svatý Jan (Sankt Johann), jež zanikla po roce 1945. Byla totiž výrazně poškozena za bojů v druhé světové válce. Domy stály okolo mohutného barokního kostela svatého Jana Křtitele, který jediný se dochoval, a to ve stavu zříceniny. Dnes je chráněn jako národní kulturní památka. Vystavěn byl v letech 1728 až 1732. Ve své době býval oblíbeným cílem náboženských procesí.

V rámci reforem císaře Josef II. byl kostel v roce 1781 zavřen a v roce 1832 byla nařízena jeho demolice. Než k ní došlo, byl kostel přestavěn na porcelánku. Ta příliš neprosperovala, takže se z ní nakonec stal jen zdroj levného stavebního materiálu. To bylo osudné zejména pro průčelí kostela, které bylo rozebráno do základů a nic z něho nezůstalo.

Kostel si zahrál ve filmové pohádce

V roce 2000 to, co z kostela svatého Jana Křtitele zůstalo, si zahrálo jako kulisa pekelné sluje v pohádce Zdeňka Trošky „Z pekla štěstí“. Pro účinkování ve filmu byla zřícenina upravena, čímž zmizely poslední zbytky barokních maleb. Zanedlouho po filmování se zřítila i část klenby.

Zdroj: wikipedie.cz

Zřícenina kostela sv. Jana Křtitele, Svatý Jan. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Miloš Hlávka/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gottschau-SanktJohann-2012-05-05-InterierKostela.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.