horor2

Pochovali ji zaživa, pomoci se však nedovolala. Dnes si její mumii můžete prohlédnout v Brně

Pohřby zaživa nebyly výjimkou ani v českých zemích, zdokumentované případy žen jsou však neobvyklé. Šlo o jednu z největších nočních můr, jaké si lze představit. Ať už kvůli nedokonalé zdravotnické péči, nebo kvůli nějakému závažnému provinění, mohli být někteří nešťastníci pohřbení zaživa. Rakve poškrábané zevnitř, těla v nepřirozené poloze, ba dokonce někdy i svědectví pozůstalých, kteří slyšeli z krypty příšerné zvuky – to všechno svědčí o tom, že čas od času k podobným případům opravdu docházelo. A to i u nás.

Pokud vás zajímá, jak dlouho je možné v těsném prostoru bez kyslíku vydržet, pak v rakvi pod zemí lze mluvit o hodinách, rodinná krypta pak mohla nešťastníkův život prodloužit i o dny. Podobně na tom koneckonců byly i oběti zazděné zaživa, ale to už jsou trochu jiné případy… Ne všem však byla tak dlouhá doba „dopřána“, příčinou smrti totiž nemuselo být udušení kvůli nedostatku kyslíku, ale i šok nebo jednoduše mrtvice.

Pohřbení zaživa za vlády Marie Terezie

Že něco podobného patří jen do středověku? Ale vůbec ne, i doba Osvícenství znala takové tresty. Konkrétně Marie Terezie jeden takový uložila kramářce, která se nerozpakovala zboží nejenom krást, ale také ho dále prodávat. Ano, tuto panovnici máme spojenu s velkou přísností a krutými tresty, ale tohle už je i na nás nejspíš trochu moc.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Hrůzná smrt se nevyhýbala ani šlechticům

Druhou zdokumentovanou ženskou obětí je hraběnka Isabela Zinsendorfová pohřbená v brněnské hrobce kapucínů (stejně jako například slavný baron Trenck). Nejspíš by se na ni z historického hlediska úplně zapomnělo, kdyby její vysušená mrtvola nevypadal tak zvláště. Všichni mrtví okolo ní totiž vypadají klidně – s hlavou v ose těla a rukama zkříženýma na hrudi nebo pod hlavou. Nikoli však hraběnka.

Ruce podél těla a hlava na stranu napovídají, že se v hrobce mohlo stát něco strašného. Podle záznamů se na počátku 18. století stala obětí moru. Vzhledem ke špatným diagnostickým metodám však mohla upadnout pouze do hlubokého kómatu, aby se následně ze smrtelných mrákot probrala až v rakvi. A protože nemohla ven, jednoduše se udusila. Vědecky však zatím tato hypotéza potvrzena není.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

12 komentářů

 1. Petr Odpovědět

  Pohřby zaživa nebyli výjimkou -tato první věta stačí, aby si člověk udělal obrázek o autorce článku. Ubohost, hrubka, kterou neudělá ani žák ZŠ.

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za komentář, opravil jsem. Žáci na ZŠ dělají mnohem více chyb. Znám to z vlastní praxe. Soudit člověka podle jedné nepozornosti je smutné.
   Mějte se!

   1. Jarmila Kučerová Odpovědět

    Smutné je, že se jako novinář chcete srovnávat s žáky ZŠ, kteří dělají „mnohem více chyb“. Shodu podmětu s přísudkem rozhodně nelze považovat za nepozornost.
    Jarmila Kučerová

   2. Valik Odpovědět

    Dal jste tomu korunu! Jako novinář uděláte hrubku a pak podrážděně argumentujete tak, že žáčkové na ZDŠ jich udělají víc!
    Neuvěřitelné!
    Vás omlouvá jedině to, že nejste sám. Takových dnešních absolventů různých mediálních a sociálních studií je mnohem víc. Např. jeden takový nedávno perlíl popiskem: „cvičební mýč“.

    1. Radek Štěpán Odpovědět

     Hezký den, hrubka nebyla moje. Podrážděně nereaguji. Jen jsem psal, že se to může stát každému, nic víc, nic míň.
     Mohl jsem hrubku opravit, smazat komentáře a jít dál. Jen jsem poděkoval a opravil. Nechápu smysl další diskuse. Mějte se hezky a díky za koment.

 2. Vít Man Odpovědět

  Pane Štěpáne, příště raději nenápadně opravte a neodpovídejte na komentáře, tím si méně uškodíte…

 3. Majka Odpovědět

  Tak toto je velmi ubohý článek a ubohý autor. Jeho reakce mě „dostala“. Nemělo by se stávat, aby dělal takové chyby. Nic ho neomlouvá!

 4. Alena Odpovědět

  Všichni tady napadáte autory článku, jak nějaký sršňi! Buďte rádi, že máte co číst a dejte si nohy do tepla. Autoři článku jsou také jenom lidé….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *