Podrobně o Karlově mostě – v čem je unikátní a kdo ho nazval bájným kentaurem

Praha

Pokud si pořídíme nějakou publikaci o této významné památce, pak se nejspíš podobně seznámíme s tím, kdo, kdy a na čí zadání sochy a most vytvořil (dějiny) a nebude chybět ani stručný uměleckohistorický popis toho, co na mostě vidíme (včetně nápisů), a spolehlivě interpretuje život a význam svatých, které na mostě potkáváme (ikonografie). Ovšem to samo o sobě bývá silně nedostačující.

Karlův most je totiž natolik svébytnou součástí Prahy, že se rozhodně vyplatí věnovat se mu trochu více. Karlův most totiž není jen technická nebo kulturní památka, ale můžeme jej zařadit mezi posvátná místa Prahy.

(Ne)slavná historie Karlova mostu

Kromě toho, že se v roce 1393 stal svědkem mučednické smrti sv. Jana Nepomuckého, byl roku 1648 svědkem hrdinského boje pražských katolíků proti Švédům. Na mostě se nachází třicet soch a sousoší svatých, které vydávají svědectví o duchovním dědictví Prahy a České země.

Praha

Foto: Pixabay

To, co celý svět na Karlově mostě obdivuje, je naprosto unikátní barokní galerie soch světců. Francouzský sochař Émille-Antoine Bourdelle při návštěvě Prahy v roce 1909 prohlásil, že Karlův most je jako antický kentaur. Spodek je gotický, a je to zvíře, horní část je barokní, a je to člověk. Ano, je to spojení dvou živých organismů.

Vnímání historie se mění

Ovšem byly i doby, kdy byla výzdoba mostu považována za nehodnotnou. Nejprve ta barokní, kterou kritizovali v 19. století bratři Emanuel a Josef Maxové, kteří chtěli vrátit most do středověké ideální podoby. Později byly zase podceňovány sochy z 19. století, protože sochaři jako Čeněk Vosmík nebo Josef Václav Myslbek opět navazovali na díla baroka.

Nesmíme zapomínat ani na to, že most byl na jednu stranu významnou a po dlouhou dobu jedinou komunikací mezi Pražskými městy. Rovněž tvořil součást Královské cesty, ale zároveň se stal chráněnou cestou, bariérou, která v dějinách několikrát zabránila vpádu nepřátel na Staré Město, snad nejvíce v roce 1648. Kdysi jediná dopravní tepna v Praze a okolí je dnes odpočinkovou promenádou.

Jak je to s ukotvením Karlova mostu

Na staroměstském břehu to je Křižovnické náměstí s klášterem a kostelem rytířů křižovníků s červenou hvězdou a později vzniklým Klementinem jezuitů. A jak je tomu na Malé Straně? Tady najdeme druhý rytířský řád, johanity, s kostelem Panny Marie pod řetězem. Samozřejmě nelze též přehlédnout malostranské jezuity s kostelem svatého Mikuláše ani světoznámý kostel Panny Marie Vítězné, uchovávající sošku Pražského Jezulátka.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Nová a objevná kniha o Karlově mostě | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.