Pohřebiště plné upírů nenajdete jen v hororech. V ČR jich najdete hned několik – to největší coby kamenem dohodil od Prahy

Pohřebiště upírů, Upíří pohřebiště, upír, hřbitov, tajemno, Praha, Upíří pohřebiště v Čelákovicích, Čelákovice

Pohřebiště plné upírů nenajdete jen v hororech. V ČR jich najdete hned několik – to největší coby kamenem dohodil od Prahy. V poklidné vesnici Čelákovice na okraji Prahy se v roce 1966 podařil překvapivý objev, který od té doby vplétá do kulturního dědictví České republiky bohatou tkaninu historie, tajemna a nadpřirozena.

Náhodné setkání Františka Zmeka s kosterními pozůstatky při kopání vodovodního řadu vedlo k archeologickému průzkumu, který odhalil nálezy strašidelné i fascinující zároveň. Na místě, které je dnes považováno za největší upíří pohřebiště v České republice, bylo totiž odhaleno jedenáct hrobů s ostatky čtrnácti osob, pravděpodobně mužů ve věku od dvaceti do šedesáti let.

Stopy domnělého vampyrismu

Vykopané kostry nesly známky mimořádných opatření, která byla přijata, aby tito jedinci nevstali z mrtvých. Ústa byla vycpaná nejrůznějším materiálem, pohřbení muži měli svázané končetiny a v některých případech byly nalezeny i dřevěné kůly zaražené do země skrz těla nebo hlavy oddělené od těl.

Foto: Pixabay

Upíři, kteří možná nebyli od nás

Robustní těla zemřelých podnítila mezi vědci spekulace, že by mrtví mohli patřit k nějakému cizímu etniku, což mohlo mezi místními obyvateli vyvolat strach a obavy tak nějak „preventivně.“ Dost možná jim jen oni cizinci připadali divní, a tak se prostě pojistili. Kde se jich tu však vzalo tolik najednou a proč jde jen o samé muž asi navždy zůstane záhadou.

Upíří pohřebiště v Čelákovicích je víc než jen archeologická lokalita; je to most do minulosti, který nabízí živý obraz doby, kdy strach z nemrtvých formoval pohřební zvyklosti a reakce lidí na smrt.

Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/vystava-hrob-upiri-celakovice.A161109_115400_praha-zpravy_mav, https://www.extra.cz/nejvetsi-objevene-upiri-pohrebiste-na-svete-se-nachazi-v-celakovicich-jen-kousek-od-prahy, https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/historicke/celakovicti-upiri-pohrebiste-revenantu-v-celakovic

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.