Populace slonů v Číně rychle roste, i to může být příčinou jejich migrace

slon

Zpráva o tom, že migrující stádo divokých slonů indických v Yunnanu zcela nečekaně opustilo v polovině března národní přírodní rezervaci Xishuangbanna a vydalo se na sever s neznámým cílem, doslova obletěla svět.

Doposud však netušíme, co přimělo tato značně ohrožená zvířata k tomu, aby opustila svůj předchozí domov a vydala se pryč. Může jít kupříkladu o příklad rozptýlení populace, ke kterému dochází, když se určité území stane pro velkou populaci slonů příliš malým.

Stále není jasno, pohled je to však velkolepý

Tak nějak nejsme zvyklí, aby nám zvířata v tak velkém počtu opouštěla rezervace, které jsme pro ně tak pracně vybudovali. Jak to však vypadá, v Číně bude asi něco podobného brzy na denním pořádku. Pro lidi to však nebude vždy tak úplně „bezbolestné.“

Foto: CGTN Nature

Například v Číně úřady v místech, která sloni navštívili, zavedly celou řadu opatření, aby zajistily bezpečnost. Ve městech Yuxi i Kunming se rozběhly pohotovostní plány a lidé byli v případě potřeby rychle evakuováni. K odvedení slonů z nežádoucích oblastí bylo samozřejmě použito také jídlo.

Proč vlastně sloni začali migrovat?

Na celou problematiku se musíme podívat ještě z jiného úhlu. Sloni indičtí patří v Číně mezi státem chráněné živočichy, uvedené na Červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody, kde jsou vedeni jako ohrožený druh.

A díky dobře zavedeným opatřením populace volně žijících slonů indických v Číně vůčihledně roste. Ze 180 kusů, které zde žily v 80. letech 20. století, se současná rozrostla na krásných zhruba 300. A není tedy divu, že se pokoušejí zabrat si pro sebe o něco více místa, než měli doposud.

Zdroj fotografie: Protext

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36521, Migrating herd of wild Asian elephants in Yunnan takes a break – CGTN

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.