Poslechněte si, jak zní mořské varhany– unikátní atrakce láká turisty do Zadaru už 15 let

Rádi cestujete za kuriozitami? Pak se vám dost možná vyplatí vyhnout se turisticky vyhlášeným cílům a místo toho vsadit na docela jiné výlety. Jeden takový najdete i v Chorvatsku.

Město Zadar leží mnohem blíž než většina známých chorvatských stálic. Klidně si tu můžete prožít i prodloužený víkend, když budete chtít. A vyplatí se sem zamířit hned z několika důvodů. Především jde o město velmi staré – a tedy plné architektonických památek, a to zejména z doby římské a byzantské. Má v sobě však i punc Itálie (nějakou dobu spadal Zadar pod nadvládu Benátek) a nechybí mu ani moderní šmrnc.

Varhany, na které hraje jen a jen příroda

Až doposud nejde o nic mimořádného, podobných měst najdeme ve Středomoří spousty. To by se do toho ovšem nesměl v roce 2005 vložit místní architekt Nikola Bašič. Právě on se důkladně zaposlouchal do zvuků, linoucích se z rozsedliny v blízkosti města, způsobených mořským přílivem, a rozhodl se dát jim možnost vyniknout. Do chodníku, jen coby kamenem dohodil od historického centra, tak zabudoval celou sérii plastových píšťal a naladil je tak, aby celek zněl jako kostelní varhany.

Foto: Pixabay

O jímavé zvuky se stará jen a pouze příroda. Můžete si tedy jen tak lehnout na kamenné schody na nábřeží (nejlépe poblíž některého z průduchů) a vše si užít dosytosti. Jako bonus lze odtud navíc pozorovat i nádherné západy slunce. To je kombinace, jakou jen tak někde nezažijete.

Se sluncem se pojí i další atrakce

Mořské varhany se staly brzy natolik populárními, že v jejich blízkosti vznikl další zajímavý projekt – Pozdrav Slunci. Jde o kruh s průměrem 22 metrů, který tvoří 300 skleněných destiček. Ovšem ne ledajakých. Za pomoci solárních článků a světel dokáží při západu slunce vytvářet velmi zajímavé obrazce.

Jak to celé vypadá si můžete prohlédnout na tomto povedeném videu:

Náhledové foto: Pixabay

Video: Youtube kanál Fernando Ayuso

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.