Zadar Chorvatsko3

Poslechněte si, jak zní mořské varhany– unikátní atrakce láká turisty do Zadaru už 15 let

Rádi cestujete za kuriozitami? Pak se vám dost možná vyplatí vyhnout se turisticky vyhlášeným cílům a místo toho vsadit na docela jiné výlety. Jeden takový najdete i v Chorvatsku.

Město Zadar leží mnohem blíž než většina známých chorvatských stálic. Klidně si tu můžete prožít i prodloužený víkend, když budete chtít. A vyplatí se sem zamířit hned z několika důvodů. Především jde o město velmi staré – a tedy plné architektonických památek, a to zejména z doby římské a byzantské. Má v sobě však i punc Itálie (nějakou dobu spadal Zadar pod nadvládu Benátek) a nechybí mu ani moderní šmrnc.

Varhany, na které hraje jen a jen příroda

Až doposud nejde o nic mimořádného, podobných měst najdeme ve Středomoří spousty. To by se do toho ovšem nesměl v roce 2005 vložit místní architekt Nikola Bašič. Právě on se důkladně zaposlouchal do zvuků, linoucích se z rozsedliny v blízkosti města, způsobených mořským přílivem, a rozhodl se dát jim možnost vyniknout. Do chodníku, jen coby kamenem dohodil od historického centra, tak zabudoval celou sérii plastových píšťal a naladil je tak, aby celek zněl jako kostelní varhany.

Foto: Pixabay

O jímavé zvuky se stará jen a pouze příroda. Můžete si tedy jen tak lehnout na kamenné schody na nábřeží (nejlépe poblíž některého z průduchů) a vše si užít dosytosti. Jako bonus lze odtud navíc pozorovat i nádherné západy slunce. To je kombinace, jakou jen tak někde nezažijete.

Se sluncem se pojí i další atrakce

Mořské varhany se staly brzy natolik populárními, že v jejich blízkosti vznikl další zajímavý projekt – Pozdrav Slunci. Jde o kruh s průměrem 22 metrů, který tvoří 300 skleněných destiček. Ovšem ne ledajakých. Za pomoci solárních článků a světel dokáží při západu slunce vytvářet velmi zajímavé obrazce.

Jak to celé vypadá si můžete prohlédnout na tomto povedeném videu:

Náhledové foto: Pixabay

Video: Youtube kanál Fernando Ayuso

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

  1. Kérkonoš Odpovědět

    Tak mě tam teda ještě nenalákali…ale to bude asi jen proto, že mě nelákají na ubytování a plnou penzi s 50%ní slevou…
    Takhle mě mnohem víc láká levnej kemp v Žabořiti, kde jsem byl naposledy..nebo je Žabořič?…už nevim…Každopádně u nás v rodině tomu říkáme Žabořiť, protože to tam tak i vypadalo 😀
    Tam když ležíte na pláži, tak skoro stojíte, protože pláže tam mají sklon tak 45 stupňů…teda pokud považujete za pláž povrch složený z kamenů velikosti dětské pěsti….a slovo ,,pláže,, je vlastně zavádějící, protože tam je jenom jedna.
    No, ale jestli budou Chorvati nabízet nějaké coronaslevy, tak asi radši pojedu do Zadaru než do Žabořiti, pokud teda vůbec někam pojedu…..:D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *