Přestaneme v příkopech potkávat plastové lahve? Plánované zálohování má dost možná velké ALE

turisté

O tom, že by se již brzy mohly standardně vedle skleněných lahví vykupovat také ty plastové, jste už nejspíš slyšeli. A rozhodně by to bylo třeba. Stačí se podívat na to, kolik podobného odpadu se povaluje všude podél turistických tras (a samozřejmě nejenom tam).

Rozhovor s odbornicí vám prozradí ,zda má tento bohulibý koncept nějaké mouchy a zda se na něj můžeme těšit už v blízké budoucnosti. Kateřina Kodadová v rozhovoru s Pavlem Březinou.

Co byste měli vědět o zálohování

Problémem systému zálohování PET lahví, jak jej prosazují velcí hráči jako je Mattoni nebo Kofola, je ten, že by měl být povinný, a tedy plošný. O tom, co by zavedení povinného systému znamenalo pro spotřebitele, pro obce a pro životní prostředí hovoří v rozhovoru Kateřina Kodadová s Pavlem Březinou, předsedou Asociace českého tradičního obchodu a zároveň předsedou představenstva Svazu českých a moravských spotřebních družstev, známého pod zkratkou COOP.

Kateřina Kodadová – Co by udělalo povinné zálohování s tříděním plastů jako takovým?

Pavel Březina – Myslím, že to z toho vyplývá. Lidé budou doma schraňovat zvlášť petky, které budou muset nějakým způsobem dopravit zpět do prodejny, a zvlášť by měli odkládat ostatní plastové obaly, kterých bude logicky méně, budete je mít doma déle a třeba zbytky mléčných výrobků v nich začnou pracovat, zapáchat, pak se obávám, že lidé začnou tyto ostatní plasty házet do směsného komunálního odpadu a třídění plastů jako celek zaznamená pokles.

Turist

Foto: Pixabay

Kateřina Kodadová – Pokud by byl nějakým způsobem systém povinného zálohování schválen, co by to znamenalo pro spotřebitele?

Pavel Březina – Především doufám, že to nenastane, a hlavně že to nebude nějakým legislativním přílepkem k zákonu, protože potom bychom se dostali do podobné situace, v jaké je teď Slovensko. Tam systém uzákonili narychlo k 1. 1. 2022 a myslím, že logistika je absolutně nepřipravená, je to doslova tragédie. Jako nevýhodu vidím především dopady ze samotné podstaty systému, který je pro lidi nekomfortní, ohrožuje stávající systém třídění a ve svém důsledku povede k celkovému poklesu třídění plastových obalů, a navíc je neekologický a vytváří zbytečnou uhlíkovou stopu a zátěž pro životní prostředí.

Zálohování lahví by nemělo být jedinou motivací k ekologickému chování

Kateřina Kodadová – Nesouhlasíte s povinným zálohováním, jak tedy vy jako COOP motivujete zákazníky k ekologickému chování?

Pavel Březina – Pro nás je typická lokálnost. Počítáme si dokonce „cestu chleba“ nebo „cestu piva“, neboli počítáme, jak málo kilometrů urazí výrobek na naši prodejnu. Povinný zálohový systém jde proti téhle logice.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Skrytý detail zálohování PET lahví | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.