Proč se vlastně slaví Halloween a kde se tato tradice vzala?

Halloween, který každoročně připadá na celém světě na datum 31. října, tedy jinými slovy na předvečer svátku Všech svatých, je v našich zeměpisných šířkách stále ještě nováčkem. Ovšem o to více by se dalo říct, že je vidět.

S nadsázkou by se dalo říct, že právě on patří k těm událostem, které pomyslně rozdělují Čechy na zaryté obhájce národních tradic a samozřejmě také na ty druhé, tedy ty, kteří s radostí včleňují do svých životů prvky tradic západních. Tyto dny si ale nejvíce užijí děti.

Už staří Keltové…

Halloween je keltským svátkem. Lze ho vystopovat až do doby před naším letopočtem a původně se řadil mezi náboženské svátky. Ovšem teprve novodobá historie mu dala i podobu komerční. A proč právě datum 31. října? Bylo totiž Kelty vnímáno jako pomezí mezi dvěma hlavními obdobími roky, tedy mezi létem a zimou.

Foto: Pixabay

Podle jejich mytologie šlo o jedinečný okamžik, kdy mizí hranice mezi světem živých a mrtvých. Dnes se tento svátek se zachoval především v anglosaských zemích, zatímco u nás vymizel slaví se tedy převážně v USA a Velké Británii.

Málokdo ví, co znamená Halloween

Jeho název se vyvinul z anglického All Hallows‘ Eve, což vlastně znamená předvečer Všech svatých. Zvyky, které ho provázejí, se původně rozvinuly v Irsku a jsou spojovány se staroirským pohanským svátkem Samhein.

Hurá, budeme se bát!

Že se blíží Halloween poznáte bezpečně podle několika věcí. Nejdříve ze všeho se v obchodech objeví rozličné předměty s halloweenskou tématikou. Následují požadavky vašich školou povinných ratolestí na různý tvůrčí materiál. Co ale nesmí chybět nikdy, je Jack-o‘-lantern alias typická vyřezávaná dýně, zevnitř osvětlená svíčkou.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Rok se s rokem sešel a máme tu opět Halloween! Tak se pojďte bavit a hrát! | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.