Pustevny a Stezka Valaška: Na celodenní výlet za zajímavou atrakcí do krásné přírody

Stezky v oblacích se staly moderní atrakcí pro turisty, kterým nestačí jen obyčejný pohled na přírodu z vrcholů hor. Postupně vyrostly v různých koutech naší republiky. Jednu najdete také na Valašsku. Vypravit se za ní musíte na Pustevny, které se nacházejí v katastrálním území obce Prostřední Bečva.

Pustevny a výhled na Beskydy, Jeseníky a Malou Fatru

Svůj název dostalo sedlo Pustevny v Moravskoslezských Beskydech po poustevnících, kteří zde až do 70. let 19. století žili. Pravděpodobně tu býval klid a ticho, které poustevníci potřebují ke svému rozjímání. Dnes už toho klidu tu tolik není, protože kvůli výstavbě Stezky Valaška se Pustevny staly vyhledávaným místem, kam proudí davy lidí, aby se pokochali výhledem na Beskydy, Jeseníky a Velkou Fatru. Stezka se nachází pod vrcholem Tanečnice a stojí tu od roku 2019.

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška

Stezka Valaška je otevřená celoročně, pouze je třeba sledovat otevírací hodiny, které jsou odlišné podle ročního období. Chůzí po stezce návštěvníci ujdou dvakrát 660 metrů. Rodinné vstupné (2 dospělé osoby a 2 děti do 15 let) vás vyjde na 700 korun. Není to levná záležitost. Pokud k tomu připočítáte ještě vstupné na lanovku Ráztoka-Pustevny, tak už jste na 1 380 korunách.

Samozřejmě, že můžete nechat automobil v Trojanovicích na záchytném parkovišti a nahoru na Pustevny vyrazit po svých. Z dolní stanice lanové dráhy jsou dva kilometry, které je třeba urazit chůzí po červené trase, abyste se dostali na Pustevny.

Foto: Pixabay

K soše boha Radegasta a na vrchol Radhoště

Na Pustevnách vás určitě zaujmou zdejší stavby architekta Dušana Jurkoviče, jež nesou jeho typický styl. Od chaty Libušín je to ke Stezce Valaška pouhých 500 metrů. Až se do sytosti vynadíváte po okolí, za výlet ještě stojí vrcholek Radhoště s kaplí Cyrila a Metoděje. Od Libušína je to cesta dlouhá asi 4 kilometry, po níž budete míjet i sochu boha Radegasta. Původní pískovcová socha trpěla místním povětřím, takže nyní je k vidění na radnici ve Frenštátu pod Radhoštěm. Současná socha je věrná žulová replika.

Pokud byste při túře dostali hlad a měli problém vůbec trasu dojít, tak kousek před vrcholkem Radhoště stojí Horský hotel Radegast. Jeho restaurace nabízí výběr valašských pokrmů, k dispozici je i venkovní terasa.

Zdroj: lanovka-pustevny.cz, stezkavalaska.cz, hotelradegast.cz

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.