rabí2

Rabí – hrad, který Žižka viděl jako poslední

Svého času šlo o nejmohutnější a nejlépe opevněný hrad na území Čech. Není divu, že právě u něj přišel při lítém boji Jan Žižka z Trocnova o druhé oko. A podle legendy byly právě jeho zdi tím poslední, co tento slavný vojevůdce uviděl.

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale Rabí je dnes už pouhou zříceninou. Pochází ze 13. století, kdy se o jeho výstavbu postarali Wittelbachové. Jedni z dalších majitelů – Švihovští z Rýzmberka – ho nechali rozšířit a také více opevnit. I díky těmto úpravám hrad Rabí odolal i husitskému obléhání.

Konec Rabí přinesla třicetiletá válka

Co však nedokázali husité (Jan Žižka ho mimochodem nikdy nedobyl), dokončila třicetiletá válka. Poničila ho, a protože jeho někdejší majitel Vilém z Rožmberka neoplýval právě přebytečnými financemi, opravit ho už nenechal. A to platilo i po všechny další majitele.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Není divu, vždyť rozloha tohoto hradu je skutečně obrovská. Ústřední palác alias donjon (věž) obklopují další přístavby, což jsou dnešní Staré a Nové pokoje. Nechybí ani dvě předhradí, tři věžovité brány a samozřejmě i opevnění s baštou a střílnami, kterému vévodí bateriová věž.

Nekonečná studna hradu Rabí

Ovšem ke zdejšímu místu se váže i jedna zajímavá pověst. Hovoří se v ní o nekonečné studni, o níž nikdo nemohl s jistotou říct, kde končí. A právě proto se to prý místní rozhodli ověřit. Hodili do ní kachnu, kterou označil červenou stužkou, a čekali, jestli někde nevyplave. A ona prý vyplavala – a to až v rybníce u Žichovic. Mimochodem, rybník tu najdete doposud.

O studni samotné to však říct nejde. Tu už dávno zasypalo kamení a hlína. Ale nenechte se mýlit. I když je Rabí ruinou, není úplně volně přístupný. Od října a ž do dubna sem lze zavítat jen o víkendu, v prosinci je pak zavřeno úplně. K mání je jeden velký okruh se vstupným 100 Kč pro dospělého a 80Kč pro děti.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *