Rajnochovice: Obec v Hostýnských vrších láká na lesní železnici

V podhůří Hostýnských vrchů asi šestnáct kilometrů od Bystřice pod Hostýnem se nachází obec Rajnochovice. Ještě před nedávnem jste v jejím okolí mohli najít husté jehličnaté lesy, které však zničila kůrovcová kalamita. To však nic nemění na faktu, že Rajnochovice jsou stále příjemným místem pro turistiku i cílem výletníků. Co tu na vás čeká?

Rajnochovická lesní železnice

Atrakcí pro obdivovatele vláčků je v Rajnochovicích lesní železnice. Ta původní zde fungovala od roku 1905 do 1921. Sloužila k dopravě kulatiny z vrch Kelčský Javorník na pilu v Rajnochovicích. Postupně její význam pohasínal, až vyhasl úplně. Ale nedávno se našli nadšenci pod vedení Tomáše Hegara, kteří se rozhodli ji obnovit. Dnes se zájemci mohou projet po 300 metrů dlouhém úseku, který se nachází u místní pily. Areál lesní železnice nemá stanovenou pevnou provozní dobu, je proto třeba sledovat webové a facebookové stránky železnice.

Do lůna Hostýnských vrchů

Pokud se rozhodnete k návštěvě Rajnochovic, vězte, že tu můžete strávit nejen hezké odpoledne. V sousední obci Podhradní Lhota se na úpatí Kelčského Javorníka v nadmořské výšce 540 metrů nachází tříhvězdičkový hotel Zubříč, v němž se lze se ubytovat i se svým domácím mazlíčkem. Součástí hotelu je i dětské hřiště a v jeho okolí jsou stezky pro pěší i cyklisty, které vás dovedou až na Svatý Hostýn, Kelčský Javorník s rozhlednou nebo zříceninu hradu Šaumburk.

Kelčský Javorník je nejvyšším vrcholem Hostýnských vrchů. Vypíná se do výšky 865 metrů a od roku 2015 tu stojí architektonicky zajímavá rozhledna, z níž je kouzelný výhled do okolí. Milovníci zřícenin se mohou přijít pokochat rozvalinami hradu Šaumburk, jehož historie se začala psát ve 13. století. Za husitských válek byl dobyt a zbořen a od té doby tu už jen tak tiše stojí jako němý svědek dávných časů.

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

Kostel, Troják a Maruška

Z architektonických pamětihodností v Rajnochovicích za vidění stojí i zdejší kostel Narození Panny Marie a svaté Anny. Jedná se o cennou barokní stavbu s malou věží z 18. století.

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

A když už budete v Rajnochovicích, určitě byste neměli vynechat návštěvu vrchů Troják nebo Tesák. V zimním období patří k centrům lyžování v kraji, v létě nabízejí turistiku po svém okolí. Na Trojáku je k dispozici hladovým pocestným restaurace jako výchozí bod na kopec Bludný. Cestou k němu turisté míjí rozhlednu Maruška. Jedná se o příjemnou procházku v délce asi tří kilometrů, kterou je možné absolvovat i s dětským kočárkem.

Zdroj náhledového obrázku: Commons.Wikimedia.org

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.