Rakouský hrad Kreuzenstein nedaleko Vídně vlastnil i český král Jiří z Poděbrad

Pojďme se podívat do Rakouska, které skýtá spoustu zajímavých budov. Mohli bychom navštívit Vídeň a bývalou rezidenci habsburských panovníků, kterým je palácový komplex Hofburg. Pokud však hlavní město opustíte a vydáte se autem po silnici A22 směrem na sever, tak ve vzdálenosti necelých třicet kilometrů od Vídně stojí jedna z nejkrásnějších pamětihodností Dolního Rakouska. Je jím hrad Kreuzenstein, jenž se nachází přímo nad městysem Leobendorf.

Hrad Kreuzenstein jako z pohádky

Na zalesněném kopci Rohrwald se v nadmořské výšce 266 m tyčí hrad, z něhož na vás dýchne pořádný kus romantiky. Lidé na tomto místě žili již v pravěku, ale hrad tu vznikl až ve 12. století. Jeho prvním majitelem byl zřejmě Dietrich von Grizanestaine, z jehož jména vznikl název hradu. V polovině 13. století se hrad dostal do držení Habsburků, kteří ho spravovali dlouhých 250 let. Nás může zajímat, že jedním z jeho pozdějších majitelů byl i český král Jiří z Poděbrad.

Neblaze se na podobě hradu podepsala třicetiletá válka a zejména řádění švédských vojsk pod vedením generála Torstenssona, jenž obléhal, kde co mohl (na Moravě třeba i hrad Lukov). Nu a milí Švédové při svém ústupu hrad zničili výbuchy. Jeho zbytky si pak lidé rozebírali jako stavební materiál. Z hradu příliš nezůstalo – sem tam okružní zeď, část východní věže a kaple.

Obnova hradu pod taktovkou nového majitele

To, že hrad Kreuzenstein vypadá tak, jak ho můžeme nyní vidět, je zásluhou jeho majitele Johanna Nepomuka, hraběte von Wilczek, jenž byl velkým rakouským mecenášem vědy a umění v 19. století. Ten v roce 1874 začal s přestavbou hradu, z něhož chtěl vybudovat místo pro svou rozsáhlou sbírku historických a uměleckých předmětů a také místo posledního odpočinku členů svého hraběcího rodu v opravené kryptě. Za svůj život nasbíral okolo 100 tisíc exponátů. Z hradní zříceniny se mu podařilo vykouzlit nádhernou romantizující budovu, která ale v sobě obsahuje spoustu původních historických stavebních prvků, jež hrabě posbíral při svých cestách po Evropě.

Hradní nádvoří. Foto autor: Tiefkuehlfan; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Burg_Kreuzenstein_6.jpg

Hrad Kreuzenstein je otevřen veřejnosti

Na hrad Kreuzenstein se oplatí udělat si výlet v období od 1. dubna do 31. října, kdy jsou jeho prostory veřejnosti přístupné, a to od pondělí do neděle. Za dospělého zaplatíte 15 EUR, za dítě 12 EUR. Bankomat na hradě v pokladně nemají, takže platba je možná jen v hotovosti. Pro špatně pohyblivé osoby je prohlídka hradu nevhodná, protože během ní je nutné absolvovat chůzi po značném množství schodů.

Zdroj: http://www.kreuzenstein.com/; https://en.wikipedia.org/wiki/Burg_Kreuzenstein

Hrad Kreuzenstein. Náhledové foto autor: Bwag; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Leobendorf_-_Burg_Kreuzenstein_(3).JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.