Rázný konec mrazů: Malé jaro přijde již na konci roku

Jaro

Pohled z okna ven je nyní poměrně příjemný. Tedy pokud máte v interiéru hezky teplo. Venku panují třeskuté mrazy tolik typické pro zimu. Vánoce na sněhu se letos v mnohých lokalitách staly opět po dlouhých letech příjemnou realitou. Přesto to vypadá, že teploty půjdou nahoru, a to poměrně rapidně. Podle meteoroložky Dagmar Honsové, jež se vyjádřila pro Novinky.cz, budou padat teplotní rekordy.

V zajetí extrémů

I takto je možné letošní vánoční ráz počasí pojmenovat. Vždyť na Štědrý den bylo v některých lokalitách hodně nad nulou. Konkrétně třeba na Ústecku i kolem 10 stupňů Celsia. O vánočních svátcích již ale přišlo ochlazení, jež stlačilo teploty po celé republice pod bod mrazu. Sníh především ve výše položených oblastech zůstal.

JaroFoto: Pixabay

Výrazné oteplení dorazí ve čtvrtek

Frontální rozhraní míří na severovýchod a teploty budou šplhat nahoru. Ještě do středy hrozí mrznoucí srážky, nicméně v noci na čtvrtek už dorazí teplá fronta. Přijde teplý vzduch, který navodí jarní atmosféru. Vždyť odpoledne se mohou teploty zastavit i na 15 stupních Celsia, což je na prosince více než hodně. Především v různých zimních střediscích rozhodně radost mít nebudou.   

Nadměrně teplý Silvestr

Počítat je třeba s tím, že se kolem půlnoci budou teploty pohybovat kolem 10 stupňů Celsia. Na rukavice a čepice tak můžeme zapomenout. Stejně tak budou vyšší teploty panovat i počátkem nového roku. Co se týká vysokých teplot, tak rekord padl v roce 1925, kdy na Klementinu naměřili 14,3 stupně Celsia. V pátek by měla být obloha oblačná, občas zaprší. V sobotu už by mělo být polojasno a srážky budou také výjimečné.

Zdroje info: meteopress.cz, Novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.