Riga: Co lze navštívit, vidět i ochutnat

Lotyšsko - Riga

Dnes se zaměříme na hlavní město jednoho z takzvaných pobaltských států. Jde o Rigu, hlavní město Lotyšska. Na co se připravit, pokud se sem plánujete vydat? Co navštívit a co ochutnat? To vše si dnes řekneme. Pojďme tedy na to!

Historické město, úzké uličky, zdobené domy

Historicky je Riga hanzovním městem, tedy městem, který v minulosti vyrostl na dálkovém obchodu a přístavech. Právě historické centrum Rigy tomu i po několik staletích odpovídá. Centrum se totiž vyznačuje historickými zdobenými hanzovními domy, jejichž historie sahá až do 15. století. Domy se pak sdružují v úzkých uličkách. Samotná návštěva a procházka centrem je tak velkým zážitkem.

Lotyšsko - Riga

Foto – Pixabay

Místní kuchyně

Pokud patříte mezi cestovatele, kteří místo očí a turistiky poznávají destinace skrze kuchyni, určitě vám Riga udělá radost. Lotyšsko je totiž pro turisty v tomto ohledu docela levné a dostupné. C restauracích neutratíte mnoho, a proto máte více možností, jak ochutnat místní specialisty a zdejší kuchyni. Lotyšská kuchyně se vyznačuje tím, že byla ovlivněna hned několika zahraničními vlivy. Jde tedy o směs ruské, polské či skandinávské kuchyně. Výsledná lotyšská gastronomie je pak unikátním mixem všeho dříve zmíněného. Mezi jedny z nejtradičnějších pokrmů patří pirohy (pelmeni), pokrmy z vepřového masa a hodně zeleniny.

Lotyšsko - Riga

Foto – Pixabay

Secesní i sovětská stopa

Na přelomu 19. a 20. století se stalo z Rigy strategické centrum s přístavem, které zažívalo ekonomický růst. Centrum města, které bylo vystavěné ještě ve středověku tedy tamnímu obyvatelstvu přestalo stačit. V letech 1909 až 1913 tak zde vzniklo asi 500 nových domů ve stylu Art Nouveau či secese. I tyto oblasti Rigy stojí za návštěvu. Po těchto zlatých letech však přišla léta jiná. Jako všude v sovětském či východním bloku se zde začal prosazovat socialistický realismus, jako dominantní styl Rigy. I dnes můžete pozůstatky tohoto slohu v Rize zahlédnout. Jde například o budovu Akademie věd, ředitelství rozhlasu nebo pomník vítězství (dnes pomník okupace Lotyšska).

Zdroj: https://www.cestujlevne.com/pruvodce/lotyssko/riga/aktivity

Náhledové foto – Pixabay