Růžové jezero, které nikdy nepřestává být růžové

Neobvyklé solné jezero vypadá jako růžový diamant obklopený pásem bílého písku se solí. Od pobřeží je izolováno hraničním pásem kajeputových a eukalyptových lesů. Jezero objevil v roce 1802 anglický pilot, kartograf a hydrograf Matthew Flinders a skupina z jeho výpravy byla skutečně dostatečně všímavá a zvědavá, aby si vyžádala důležité testy vody z jezera.

Záhadné růžové jezero

Vědci dodnes nevědí, proč vypadá jako z jiné planety. Jako nejpravděpodobnější se jeví blízkost zeleného porostu Dunaliella salina, řasy, která se vyskytuje v mimořádně slaných vodách. Tento druh řas vypouští do vody rudou karotenoidní barvu a je důvodem, proč je například Laguna Salada de Torrevieja ve Španělsku růžová. V případě jezera Hillier je situace složitější, protože když byla voda přemístěna do prostředí bez tohoto druh řas, voda stále zůstala růžová.

Jiné teorie poukazují na mikroby milující sůl, které vytvářejí hydrogenuhličitan sodný, který při reakci se solí může způsobit růžové zbarvení. Každopádně blízkost těchto mikrobů v jezeře nebyla potvrzena. Je velmi pravděpodobné, že za růžovou barvou jezera stojí něco jiného. Možná se zde kdysi proháněl houf jednorožců, nebo se sem chodily koupat panenky Barbie? Směšné že. Hypotézy založené na mikrobech nebo neznámé řase nezní tak úžasně, ale jsou pravděpodobnější.

Navštivte i vy nevyřešenou záhadu

Jezero je v současnosti součástí národního parku. Neobvyklí opeřenci se usazují v jeho dosahu a mají zde útočiště. Jezero je výjimečně mělké, žádná jeho část není hlubší než po pás. Věřme, že naše planeta tento zázrak ochrání. S klimatickými změnami a s nimi spojeným vysycháním jezer bude mít co dělat. Je třeba dodat, že jezero Hillier není nejrůžovějším jezerem na světě, ba ani v Austrálii, ale rozhodně je jedním z nejkrásnějších.

Pink lake
Foto: WIkimeda commons, PruneCron, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lake_Hillier_Shoreline_Pink_Hue_Salt_Deposite.jpg#/media/File:Lake_Hillier_Shoreline_Pink_Hue_Salt_Deposite.jpg

Pro ochranu zdejšího skvostu, je zde koupání striktně zakázáno. Dalšími podobnými růžovými jezery jsou senegalské jezero Retba, kde je voda zbarvena již zmíněnými řasami Dunaliella salina. A kanadské jezero Dusty Rose, kde je na vině narůžovělá rovina, po které se valí voda z vrcholu hory nad vodní plochou. I zespodu prosvítá růžová skála, protože tvaruje dno jezera!

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Wikimedia commons, Aussie Oc, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lake_Hillier_2_Middle_Island_Recherche_Archipelago_NR_IV-2011.JPG#/media/File:Lake_Hillier_2_Middle_Island_Recherche_Archipelago_NR_IV-2011.JPG