Rybitví a Lázně Bohdaneč: V jeden den stihnete návštěvu muzea, ptačí pozorovatelnu i kubistický lázeňský pavilon

Těžko říct, jestli Rybitví proslavili více bratři Tesaříkové ve své písni nebo bratranci Veverkové s vynálezem ruchadla. Pokud rádi obcházíte muzea, jedno najdete i ve zmíněné obci. A protože je to vesnička nevelká, půjdeme se podívat ještě do sousedních Lázní Bohdaneč. Co tam na vás všechno čeká?

Muzeum v Rybitví

Pro někoho se může zdát prohlídka muzeálních expozic jen ztrátou času. Ale přiznejme si, pokud by se nenašli nadšenci do historie a historických exponátů, neměli bychom vůbec představu o tom, jak dříve lidé žili. Například takoví bratranci Veverkovi – rolník František a kovář Václav. Přinesli velké zjednodušení polních prací, které ulehčilo práci a zlepšili výnosy. Jejich ruchadlo jim sice bohatství nepřineslo, protože si jejich vynález nakonec přivlastnil někdo úplně jiný, ale již v základní škole se děti o nich učí.

V Rybitví stále stojí rodný dům Václava Veverky, kde se v roce 1790 narodil. V jeho zahrádce pak je pískovcový pomník v podobě čtyřbokého pylonu z roku 1883 a kousek od něho další pomník, tentokrát jako stojící bronzové ruchadlo na kamenném podstavci. Údajně právě zde Veverkovi se svých ruchadlem vyorali první brázdu.

Lázně Bohdaneč a naučná stezka Gočárův okruh

Jen hodinu chůze od obce Rybitví se nacházejí Lázně Bohdaneč. Prohlédnout se zde můžete lázeňský park a městské centrum s fontánami, barokní kostel sv. Máří Magdaleny a radnicí v renesančním slohu. Neméně zajímavý je kubistický lázeňský pavilon z roku 1913, který navrhl Josef Gočár, architekt období kubismu a funkcionalismu. Přímo na Masarykově náměstí se lze napojit na pět kilometrů dlouhou okružní naučnou stezku Gočárův okruh, jež nabízí nenáročnou pěší turistiku městem a volnou krajinou. Celkem má 14 zastavení.

Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: tomáš Merta/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NPR_Bohdane%C4%8Dsk%C3%BD_rybn%C3%ADk_(01).jpg

Za bohdanečskými rybníky

Nejen v jižních Čechách byli zdatní rybníkáři. Dařilo se jim také na Pardubicku. K rozvoji rybníkářství ve zdejším kraji došlo v průběhu 16. století, kdy zde byla vybudována rybniční soustava čítající na 200 rybníků. Dnes z ní zůstalo již jen několik rybníků, mezi nimi i Bohdanečský. Ten je součástí národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník, která je významnou ornitologickou lokalitou a komplexem mokřadů a lesních ekosystémů.

Z centra Lázní Bohdaneč je to do rezervace asi 2,5 kilometru. Rezervací vede také nenáročná naučná stezka Bohdanečský rybník a rybník Matka, dlouhá 7,5 kilometru, na kterou se můžete vypravit společně s dětmi. Za návštěvu rozhodně stojí pozorovací věž na Polákově poloostrově.

Zdroj info: Wikipedie.org, Mapy.cz

Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Txllxt Txllxt / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:L%C3%A1zn%C4%9B_Bohdane%C4%8D_-_ICE_Fisheye_View_on_Pavilion_Go%C4%8D%C3%A1r_-_Cubist_Architecture_1913.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.