Rymice na Kroměřížsku nabízejí k vidění lidové stavby, větrný mlýn i tvrz

Koronavirová pandemie omezila cestování do zahraničí. Kdo chce vidět i letos moře, možná se vypraví do Chorvatska. Další zvažují, jestli má za hranice vůbec cenu jet a zdali by nebylo lepší letošní dovolenou prožít v tuzemsku. Vždyť i zde je tolik zajímavých míst. Některá mají lidé přímo za humny, a přesto tam nikdy nebyli.

Do Rymic za hanáckou lidovou architekturou i hradem

Asi čtyři kilometry od města Holešov se v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji nachází obec Rymice. Na první pohled je běžnou hanáckou vesnicí, kterou automobilem projedete, aniž byste si možná všimli, co poutavého se v ní nachází.

Zdroj obrázku: Wikimedia.Commons.org.

Skanzen Rymice

V Rymicích stojí vesnická stavení, která byla zrekonstruovaná v 70. letech minulého století a stala pamětníkem bydlení a hospodaření východní Hané v posledních dvou staletí. Ve skanzenu lidové architektury jsou k vidění chaloupky s doškovou střechou, kovárna se střechou ze štípané břidlice, sedlářská dílna a větrný mlýn, jež je možné navštívit v rámci prohlídkové trasy skanzenu. Ta začíná v domě č.p. 104, a to v období duben až září.

Všechny domy v areálu skanzenu byly postavené tradičně technologií dřevěného srubu s hliněnou omítkou, případně z nepálených cihel. V 90. letech minulého století se součástí skanzenu stal také větrný mlýn holandského typu. Jeho ramena je možné nastavit podle směru větru.

Zdroj obrázku: Wikimedie.Commons.org

Rymická tvrz

Historie obce Rymice sahá do poloviny 14. století. Mezi její nejznámější držitele patřil Albrecht z Valdštejna, který se oženil s majitelkou zdejšího panství Lukrecií Nekšovnou z Landeka. Pozdně renesanční tvrz byla vybudována na konci 16. století na místě staršího sídla a pamatuje i pobyt císařského generalissima, který v ní přijímal své návštěvy. V pozdějších letech ji majitelé barokně upravili. Dnes je tvrz přístupná a nabízí tři expozice, které seznamují s historií obce Rymice, s vývojem větrných mlýnů na Moravě a ve Slezsku a se životem venkovského lidu na Hané.

K památkám v Rymicích patří ještě kostel svatého Bartoloměje, kaplička nebo socha Jana Nepomuckého. Všechny zmíněné objekty jsou umístěné poměrně blízko sebe, takže vám na návštěvu obce bude stačit jedno hezké odpoledne.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia.Commons.org

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.