S digitalizací je Evropa o 10 let pozadu. Odborníci řekli, kde by se dalo přitlačit na pilu

Na Evropu se v posledních letech valí jedna krize za druhou. Ovšem některé zodpovědné autority jsou toho mínění, že kdyby byla o něco dál s digitalizací, dalo by se většině těchto negativních stavů s úspěchem předejít.

A rozhodně je na čem stavět. Proti zbytku vyspělého světa jsme totiž ve skluzu asi okolo 10 let. Zajímá vás, kde by se situace na starém kontinentu dala zlepšit?

Někteří jsou možnostmi digitalizace překvapeni

Vodafone na konci března v Bruselu uspořádal akci Digital Enabler Showcase. Jako největší celoevropská technologická komunikační společnost a světový lídr v oblasti internetu věcí k tomu má rozhodně veškeré předpoklady. K prezentovaným ukázkám patřila například platforma STEP, která řeší problém roztříštěnosti dat o silničním provozu.

Ta dokáže zprostředkovat opravdu širokému ekosystému účastníků (vládám, dopravním orgánům, výrobcům vozidel, poskytovatelům služeb mobility, provozovatelům mobilních sítí a dalším) efektivní spolupráci na zvýšení bezpečnosti silniční dopravy v celé Evropě.

Digitalizace by se mohla týkat také zemědělství

Vodafone také aktuálně provozuje službu MyFarmWeb, která by mohla urychlit digitalizaci zemědělství v celé Evropě tím. V Evropě jde zatím o pilotní projekt, který zkouší pět farem v Německu, Irsku, Itálii a Španělsku. Nejde ovšem o novinku. Ve Spojených státech, Jižní Africe, Austrálii a na Novém Zélandu ji již využívá 7 200 zemědělců.

Mobil

Foto: Pixabay

Platforma na jednom místě jednoduše shromažďuje údaje, na základě kterých lze přesněji rozhodovat o stavu půdy a plodin. To samozřejmě zemědělcům umožní efektivnější využívání vody i hnojiv a zvýší tím i produktivitu zemědělských podniků.

V digitalizaci je Evropa 10 let pozadu

Téma bylo zásadní i ve světle současné války na Ukrajině – v potřebě zvýšit odolnost Evropy v oblasti kybernetické bezpečnosti. „Musíme být odvážnější a společně nastartovat soukromé investice v celé EU, abychom dosáhli cílů Digitální dekády. Pokud jde o transformaci směrem k nejmodernější mobilní technologii 5G, je Evropa 10 let pozadu,“ řekl Joakim Reiter, ředitel skupiny Vodafone pro vnější vztahy. A co si o míře digitalizace v Evropě myslíte vy?

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Evropa je v digitalizaci 10 let pozadu, upozornil v Bruselu Vodafone | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.