S hradem Volfštejnem u Černošína se pojí sedm set let stará pověst o Janu Žižkovi

V okrese Tachov narazíte na Černošín, který na město povýšil  František Josef I. v roce 1873. Jeho existence byla spojena s blízkým hradem Volfštejnem, o kterém se psalo poprvé v roce 1316. Vznikl však pravděpodobně mnohem dříve. Z Černošína k ruinám hradu vede žlutá trasa dlouhá necelé dva kilometry. Pak ke možné odtud možné pokračovat k další historické pamětihodnosti – k hradu Třebel.

Hrad Volfštejn

Hrad Volfštejn má příznačný název, protože se nachází na jihovýchodním výběžku Vlčí hory. Hrad založili asi v první polovině 13. století pánové z Volfštejna, kteří ho vlastnili po celou dobu jeho existence. Nejstarší částí hradu je okrouhlá věž, bergfrit, postavená v pozdně románském slohu. Architektura hradu typově odpovídá sasko-hesenským hradům.

Majitelé hrad nikdy významně nepřestavovali, takže jeho dochované zbytky odrážejí jeho středověkou podobu. Hrad zanikl někdy okolo roku 1470 během bojů zelenohorské jednoty s králem Jiřím z Poděbrad. Do současné doby se zachovala zřícenina paláce do výšky dvou metrů. Dominantou ruin je mohutná válcová kamenná věž vysoká 22 metrů.

Stará pověst o Žižkovi

S hradem Volfštejnem se pojí pověst stará sedm set let. Pod níž byli majitel hradu Vilém z Volfštejna a Jan Žižka přáteli. Jenže Vilém se pak přidal na stranu krále Zikmunda, a tak bylo po přátelství. Husité údajně jeho hrad dobyli a zajali Vilémova synka. Sám Vilém se zachránil útěkem do lesů. Po letech se Žižka vrátil, Vilémova syna našel a vrátil mu ho. Pán z Volfštejna pak až do svém smrti zůstal Žižkovi zavázán a ctil ho opět jako svého přítele.

Barokní sýpka, vzniklá přestavbou hradu Třebel. Foto: Petr Kinšt; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:T%C5%99ebel_2008_-_hrad.jpg

Zřícenina hradu Třebel

S historií rodu pánů z Volfštejna souvisí i hrad Třebel, který získali v 15. století do své zástavy. Jeho zbytky se nacházejí asi ve vzdálenosti necelých pět kilometrů od hradu Volfštejn. Vede k nim žlutě značená turistická trasa.

Hrad Třebel bylo rozsáhlé panské sídlo, založené v polovině 13. století na ostrožně nad Kosím potokem. Původně bylo hradem bergfritového typu, který byl během třicetileté války pobořen a pak barokně přestavěn na sýpku a hájovnu. Barokní sýpka je dodnes k vidění, ale nepřístupná.

Zdroj: https://www.cernosin.cz/turistika/pamatky/zricena-hradu-volfstejn/; https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99ebel_(hrad)

Hrad Volfštejn. Náhledové foto autor: Petr Kinšt; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Volf%C5%A1tejn_2008-06-14_Pal%C3%A1c.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.