Sobotka a lovecký zámeček Humprecht: Do Českého ráje nejen za krásnou přírodou

Do Českého ráje se sjíždějí lidé z různých konců republiky, ba i ze zahraničí. Obdivovat se zde chtějí zajímavě utvářené přírodě se skalními městy, jako jsou Prachovské skály či Hrubá skála. Nebo zdejším dominantám, kterými jsou hora Kozákov a zřícenina hradu Trosky. Víte ale, že nad městem Sobotka se tyčí lovecký zámeček?

Šrámkova Sobotka

Někteří si možná město Sobotka spojí s národním festivalem českého jazyka a literatury – tzv. Šrámkova Sobotka. Nejste-li literárně zdatní, pak vás třeba zaujala zdejší architektura, protože centrum Sobotky je městskou památkovou zónou. Pozdně gotický kostel svaté Máří Magdalény v sobě ukrývá renesanční náhrobky lobkovických dětí, které inspirovaly sochaře Ottu Gutfreunda k vytvoření pomníku Babička s vnoučaty v Ratibořicích. Zajímavý je i zdejší hřbitov nebo stará radnice.

Náměstí Míru, Sobotka. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Vlach Pavel / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sobotka_(15).jpg

Zámek Humprecht s půlměsícem

Když se z náměstí Míru v Sobotce pěšky vydáte k zámku Humprecht, zabere vám cesta maximálně půlhodinu, a to když půjdete hodně pomalu. Zámek je totiž od centra vzdálený asi půl kilometru. Jeho výstavba probíhala v letech 1666 až 1668 a nese v sobě prvky pozdní renesance, raného baroka a manýrismu. Už na první pohled vás určitě zaujme jeho elipsový půdorys. Podobných zámků v tuzemsku moc nenajdete. Raritní je i ozdoba jeho střechy, kterou je půlměsíc.

Na prohlídku i se psem

Máte s sebou na výletě i svého chlupatého psího kamaráda? Nevadí, na prohlídku loveckého zámečku Humprecht ho vzít můžete. Důležité je, aby se choval způsobně a nikoho nepokousal. A zvedání nožky by si také měl nechat až na návštěvu zámeckého okolí, kde to nikomu nebude vadit. Na zámku je k vidění akustický sál, černá kuchyně a další interiéry. Běžně bývá přístupný v sezónu, která začíná tradičně v dubnu. V současné době prochází zámek rekonstrukcí, která ale nebrání si ho prohlédnout alespoň zvenku.

Zdroj: Wikipedie.org, Mapy.cz

Zámek Humprecht. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Marek Vidtman / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Humprecht-from-drone-2.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.