Máte doma staré dětské knihy? Aktuální zájem mezi sběrateli žene ceny některých z nich do astronomických výšin

Mnoho z nás si staré dětské knihy schovává jako příjemnou připomínku dětství, do které čas od času nahlédnou. Jiní myslí na to, že by tyto věci mohly využít třeba jejich vnoučata (protože přiznejme si – řada dnešních dětí dětské knížky prostě přeskočila a hledala si jinou zábavu).

Ale jen málokoho napadne, že by tyhle zdánlivě u skoro bezcenné předměty mohly slušně obohatit rodinný rozpočet (pokud se s ním tedy přes jejich závoj nostalgie dokážete rozloučit).

Foto: Pixabay

Které knihy teď nejvíce vydělávají

Sběratelský trh (a vůbec nezáleží na tom, na jakou komoditu se zaměříte) je velmi zajímavý. Zažívá různé vzestupy a pády a mnohdy i to, že se cíle a požadavky sběratelů značně mění. Co tedy bylo jeden den na vrcholu, může velmi brzy spadnout na samé dno. Ovšem některé stálice se u nás drží na špici pořád. Jde například o komiksy Čtyřlístek.

Máte doma první vydání a ideálně samozřejmě v co nejlepším stavu? Pak byste mohli mít stejně štěstí, jako prodejce, který ho nedávno vystavil na portálu Aukro. Za první číslo vydané v roce 1969 tak získal 55 000 Kč.

Staré dětské knihy – investice, která roste

Není bez zajímavosti, že podobné aukce se tu objevují pravidelně – a je na nich krásně vidět, jak cena některých sběratelských artiklů dokáže růst. V roce 2000 se stejná položka dražila na Aukru také. Tehdy ovšem cena tohoto pokladu vyrostla „jen“ na 44 900 Kč. Jak je tedy vidět, některé sběratelské kousky mohou opravdu časem nabývat na hodnotě. Podívejte se proto, jestli vám doma v nějaké zapomenuté bedně také nějaký takový poklad neleží. To by totiž bylo opravdové terno, co říkáte? A pokud byste ho zatím prodávat nechtěli, alespoň ho dobře zabezpečte. Byla by škoda, kdyby si na něm pochutnaly třeba myši…

Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/542737-nemate-je-doma-za-stare-komiksy-muzete-dostat-i-poradny-balik, https://www.lidovky.cz/relax/lide/nejvzacnejsi-kusy-nalezame-v-hromadach-miricich-do-sberu-rika-antikvar.A200210_142425_ln-bydleni_ape

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.