Středověká lékárna nebo malované nemocniční pokoje – v Hospitalu Kuks byste zkrátka a dobře chtěli stonat

Možná to ani netušíte, ale ještě před třemi stoletími tu byly jedny ze tří nejznámějších evropských lázní (Kuks předčily tehdy jen Aachen a Baden Baden). Dokonce i Karlovy Vary byly tehdy jen nepovedeným bratrancem. Hospital Kuks těžil z léčivého pramenu, který zde vyvěral a dokázal si poradit s celou řadou nemocí a obtíží.

Kudy se vydat za poznáním Kuksu?

Tak především, Kuks není zámek. Není a nikdy nebyl, byť ho tak turisté často nazývají (ostatně, vzhledem k jeho vzhledu se nedivíme), takže až si budete kupovat vstupenky nebo se ptát na cestu, pak se tomuto označení vyhněte. Místní jsou na něj hákliví a rádi vás opraví. Když už, tak Hospital Kuks, nebo prostě Kuks.

Bez F. A. Šporka by Kuks nebyl Kuksem

Ve své době patřil k nejbohatším lidem Čech. Již jako sedmiletý začal studovat latinu, ve věku 13 let pak filosofii na jezuitské koleji v Klementinu v Praze. Na prahu plnoletosti osiřel a zůstalo mu velké bohatství. A protože byl okouzlen pompézností dvora Ludvíka XIV ve Francii, začala se v jeho hlavě rodit poměrně odvážná myšlenka.

Foto: Pixabay

Nejdříve hojně cestoval po Evropě, ale pak se v roce 1684 trvale usadil na svém panství. O deset později vědecky popsal vlastnosti léčivých vod u Kuksu a ohromen jejich účinky se tu rozhodl vybudovat lázně pro bohaté. Jejich součástí byla mimo jiné relaxační místnost nad léčivými prameny s první dřevěnou kolonádou v ČR, takže pacienti, popíjející léčivou vodu, měli ochranu před deštěm i slunečními paprsky.

Kromě toho bylo součástí areálu i divadlo – benátská opera – nebo velké a široké kamenné schodiště vedoucí ke břehu řeky, s plastikami a dalšími uměleckými díly po obou stranách. Během akcí se dokázaly proměnit ve fontány, z nichž vytékalo víno pro hosty.

Lékárna z 18. století

Pro potřeby nemocnice byla v roce 1711 založena také velká lékárna U granátového jablka. Jde o druhou nejstarší v ČR a největší vůbec. Je opravdu impozantně zásobena originálním příslušenstvím z poloviny 18. století. Určitě vás zaujmou také bohatě zdobené police z lipového dřeva namočené v býčí krvi, plné lékárenského porcelánu a skleněných nádobek na léky.

Na procházku za pískovcovým Betlémem

Ale samotný areál Hospitalu Kuks není tím jediným, co se tu vyplatí navštívit. Asi dva kilometry od nemocnice a lázní, v bývalém Novém lese, najdete pískovcový Betlém. Stojí za ním rovněž Matyáš Bernard Braun, tentokrát měl však už pomocníky. Místo sloužilo ke zlepšení zdraví a kondice. Pacientům byly doporučovány dlouhé procházky (a jejich lékaři často chodili s nimi) a sochy jim měly celou proceduru zpříjemnit.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/hospital-kuks-zcela-ojedinela-barokni-architektu

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.