Eisriesenwelt

Svět ledových obrů v Rakousku láká na zimní podívanou, kterou můžete vidět i v létě

V Evropě najdete zajímavá místa v každém státě. Stačí se jen dívat okolo sebe. Některá jsou však velmi dobře ukrytá před zraky cestovatelů. Taková je i ledová jeskyně Eisriesenwelt na západě v rakouském pohoří Tennengebirge, jež je součástí Rakouských Alp. Co na vás čeká při její návštěvě?

Rakouské pohoří Tennengebirge se pyšní hned několika jeskyněmi. Největší z nich je právě Eisriesenwelt s délkou jeskynního sytému 42 kilometrů, což z ní činí sedmou nejdelší jeskyni v Rakousku a nejdelší ledovou jeskyni na světě. Nalézá se v nitru hory Hochkogel (2 281 m). Vchod do jeskyně však leží v menší nadmořské výšce – ve 1 641 metrech.

Z města Werfen až k jeskyni

Výchozím bodem pro návštěvu Eisriesenwelt je město Werfen na jižním okraji Berchtesgadenských Alp vzdálené asi 40 kilometrů od Salzburgu. Svět ledových jeskyní se nachází necelých 30 kilometrů od Werfenu. Je možné je zvládnout automobilem, avšak počítejte s tím, že k velkému parkovišti vede přístupová cesta horským terénem s poměrně prudkým sklonem. Kdo si na takovou jízdu netroufá, může využít místní autobusové linky. Ta vás doveze až k dolní stanici kabinové lanovky.

I jízda v lanovce patří k nezapomenutelným zážitkům, protože patří k nejprudším v Rakousku. Její sklon je až 50° a převýšení 500 metrů. Pro slabé povahy a ty, kdo se bojí výšek, to pravděpodobně není. Ti zase mohou využít toho, že se ke vchodu k jeskyni mohou dostat po svých. Jenže cesta je jen na vlastní nebezpečí, je proto třeba se vybavit kvalitní obuví i oblečením a pochopitelně také dobrou fyzickou kondicí. Rozhodně se nejedná o procházku v parku.

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

Od horní stanice lanovky je samotný vchod do jeskyně vzdálený asi 20 minut chůze. Pokud jste se dostali až sem, máte před sebou návštěvu úchvatných ledových prostorů jeskyně Eisriesenwelt. Je třeba počítat s tím, že je v ní poměrně chladno, plusové teploty zde nečekejte. Proto je nutné mít s sebou přibalené teplejší oblečení. V jeskyni nachodíte asi jeden kilometr s převýšením 134 metrů.

Úchvatná podívaná v jeskyni

Jeskyně Eisriesenwelt je otevřená pro veřejnost v období květen až říjen. Ročně ji navštíví okolo 200 tisíc lidí, kteří se obdivují impozantním ledovým sochám a útvarům. Jeskynní systém vznikl pohybem hor před 100 miliony lety. Led je mnohem mladší, jeho věk se pohybuje okolo 1 000 roků. Pokrývá pouze přední část jeskyně v délce asi jednoho kilometru a vzniká v důsledku komínového efektu, kdy se teplý vzduch dostává pryč z jeskyně, rozpouští sníh a voda z něho pak opět na stěnách namrzá. V některých místech má vrstva ledu až 20 cm.

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

  • Kombinované vstupné na lanovku včetně návštěvy jeskyně vás vyjde na 29 €, mládež (od 15 do 18 let) platí 20 € a děti (od 5 do 14 let) 16 €.
  • Vstupné jen do jeskyně je za 14 €, mládež platí 10 € a děti 8 €.

Zdroj náhledového obrázku: Commons.Wikimedia.org

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *