Sysľovisko Biele vody: Nejen děti se budou s malými sysly neskutečně bavit

Sysel

Rádi byste se zavděčili svým ratolestem a nehodláte nechávat tisíce korun v zoologických zahradách? Pak můžete vsadit třeba na některá divoká zvířata, která ale třeba až tak divoká vlastně vůbec nejsou. Ano, řeč je o syslech. Vyrazit za jejich obdivováním můžete třeba na Slovensko. Konkrétně do Muránské planiny. My jsme zdejší sysľovisko navštívili a neskutečně jsme se bavili. Ostatně přesvědčit se můžete i vy v následujícím článku, který je jakousi reportáží z naší návštěvy.

Pohlaďte si sysla v srdci Múranské planiny

Sysľovisko rozhodně není z České republiky kousek, nicméně při dovolené v Nízkých Tatrách nebo Slovenském ráji stojí za to. Do Slovenského ráje je to ze Zlína nějaké 4 hodiny. Záleží na dopravní situaci. My jsme ji zrovna příznivou neměli. Sysľovisko v samotném středu Múranské planiny, cca 2, 5 km od Muráně ve směru na Prednú horu. Od samotné Predné hory je to 4,5 km.

SyselSysel: Foto Radek Štěpán 

Zaparkujete a hurá na krmení syslů

Parkování může představovat jediný výdaj, který tady budete mít. Vyjde na 4 eura a parkovat se dá jak na straně u samotného sysľoviska, tak i naproti přes silnici. Je to v podstatě jedno, jelikož u samotných syslů jste fakticky ihned. Za parkování se platí u vstupu do areálu. Zakoupit si můžete zrovna také pytlík krmiva. K dispozici jsou slunečnicová semínka, piškoty a nakrájená mrkev. Z našich zkušeností chutnají syslům nejvíce semínka.

Krmení syslaKrmení sysla: Foto Radek Štěpán

Vejdete a budete se to hemžit sysly

Po pravé straně uvidíte menší příkop, ve kterém jsou syslí nory, ty se ale postupně budou nacházet všude kolem vás. Každou chvilku z některé nory vkoukne syslí hlava a vy můžete vyrazit krmit. Stačí si dřepnout a nastavit ruku v blízkosti zvířete. Některý ze syslů si jistě dá dříve nebo později říct. Hlad či chuť jistě mají.

Sysli

Sysli: Foto Radek Štěpán 

Vydejte se i za oslíky a ovečkami

Tato hospodářská zvířata se nacházejí o kousek dál po levé straně. Mezi nimi se pochopitelně prohánějí sysli, kterých jsou tady tisíce. Oslíci ani ovečky krmivem také nepohrdnou. Z prodávaných pytlíků vám určitě něco zbude.

Osel

Osel: Foto Radek Štěpán 

Suvenýr na památku a může se jít

Krámků se suvenýry je tady také několik. Můžete si dát dokonce i čepované pivo nebo nealko pivo. Ze suvenýrů pochopitelně zaujmou plyšoví syslíci, kteří vypadají roztomile. Koupit si ale můžete i hrneček s jejich vyobrazením nebo cokoli jiného.

Zdroje info: Autor, syslovisko.sk

Sysel: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.