Tajemná smrt objevitelů: Prokletí Tutanchamonovy hrobky zřejmě fungovalo

Tutanchamon

Objevy v Egyptě lákaly velké množství archeologů a jiných vědců. Tito lidé toužili po penězích, nesmrtelné slávě a také chtěli objevit neprobádaná tajemství. Na jejich cestě je ale mnohdy čekala smrt. Často se jí objevili tváří v tvář až po samotném objevu. Typickým příkladem může být i objevitel Tutanchomonovy hrobky Howard Carter. Ten Egypt miloval a nalezení něčeho významného si doslova vysnil. Nakonec ho to ale stálo život. A nejenom jeho.

Archeolog amatér

Pokud si myslíte, že objevitel Tutanchamonovy hrobky byl nějakým profesionálem s dlouholetými zkušenostmi v oboru, jste na omylu. Carter byl pouhým amatérem, jenž miloval vykopávky a vše s nimi spojené. Nakonec ale uměl přesvědčit svého mecenáše lorda Carnarvona. Ten byl ochotný jeho výpravy financovat po dobu několika let. Carterovi se ale dlouhodobě nedařilo a i samotnému lordovi docházela trpělivost.  Když Carterovi pohrozil, že už peníze nepotečou, stal se zázrak.Howard Carter

Howard Carter v roce 1924: Foto Cassowary Colorizations: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Howard_Carter_in_1924_(36759875345).png

Dvanáct kamenných schodů

Přesně ty objevil Carter kousek od své chatky, když následoval malou dutinu ve stěně. Samotnbou hrobu ale otevřeli až v prosinci roku 1922 spolu s Lordem Carnarvonem. Tam je čekalo skvělé překvapení. V podstatě neporušený interiér, což se o mnohých dalších vykradených hrobkách říct rozhodně nedalo. Hrobka byla zasvěcena Tutanchamonovi, 11. králi 18. dynastie, velkému vládci horního i dolního Egypta.   

SarkofágSarkofág: Foto Pixabay

Do místnosti tělem se dostal Carter později

Odkrývání samotné hrobky trvalo poměrně dlouho. Vždyť do komory tělem nahlédl archeolog až 16. února 1923. Bohatství samotné hrobky bylo neuvěřitelné i přesto, že Tutanchamon nebyl nijak významným panovníkem a zemřel poměrně brzy.

Pohřební komoraPohřební komora: Foto Pixabay

Smutný konec objevitele a jeho přátel

Prokletí Tutanchomonovy hrobky zřejmě fungovalo dokonale. Carter získal neuvěřitelné bohatství, ale našla si ho také smrt. Vždyť počátkem dubna vypadl proud kompletně v celém hlavním městě Egypta. Poté, co se vše opět rozsvítilo, našli lorda Carnarvona mrtvého. Zemřela i fenka Susan, kterou měl šlechtic tak rád. Následovala i smrt několika lidí, kteří měli se samotným objevem co dočinění. A Howard Carter? Ten zemřel v roce 1939. Příčinou smrti byla rakovina. Dožil se 64 let. Nakonec žil ještě 15 let po objevu hrobky.

Zdroje info:sever.rozhlas.cz, deník.cz, scientificamerican.com

Maska Tutanchamona: Foto Pixabay 

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.