Tajemství staré Prahy – Stínadla. Kde tuhle čtvrť najdete? Na běžné mapě k vidění není

Stínadla

Tajemství staré Prahy – Stínadla. Kde tuhle čtvrť najdete? Na běžné mapě k vidění není. Ačkoliv se to nezdá, tak ulice Ve Stínadle opravdu existuje. Ale byla tak pojmenována až jako pocta autorovi Rychlých Šípů spisovateli Jaroslavu Foglarovi. A teď od začátku.

Dnešní části Starého Města v Praze říkali Pražané Haštalská čtvrť. Na mapě Prahy ji sice nenajdete, ale její umístění je kolem kostela sv. Haštala.

Kam se určitě vypravit

Na projití Haštalské čtvrti, tedy toho dochovaného a pěkného co z ní zbylo, vám bude stačit chvilka. Jde o pár ulic, které projdete za chvilku, ale stojí je za to vidět.

Kostel sv. Haštala naleznete na Haštalském náměstí. Kostel byl postaven přibližně ve 14. století v gotickém stylu. Pod ním se ovšem nacházejí původní zbytky kostela románského ze století dvanáctého. Pokud obejdete kostel kolem dokola, objevíte čtyři pozoruhodné uličky.

Foto: Pixabay

Jakoby mimo Prahu vás zavede slepá a úzká ulice Za Haštalem. Je zde naprostý klid a můžete zde pokukovat po siluetě kostela sv. Haštala.

Řásnovka je mnohem užší a malebnější ulice na ta Za Haštalem. Pokud se jí vydáte, tak dojdete až k budově Ministerstva průmyslu a obchodu, které je na Dvořákově nábřeží.

Kam na procházku do Stínadel

Další z ulic vedoucích z Haštalského náměstí je Anežská, která vás dovede k nádhernému Anežskému klášteru, který je z větší části přístupný zdarma. Kromě klášterních zahrad, místností okolo rajského dvora, můžete navštívit i kostel, ve kterém se nacházelo pohřebiště Přemyslovců. Při cestě Anežskou ulicí se pozorně dívejte, protože se zde nachází také nejmenší dům v Praze.

Nejméně nápadnou je poslední ulice, která vede z Haštalského náměstí a tedy také od kostela sv. Haštala. Rozhodněji nesmíte přehlédnout či minout. Jedná se o ulici Ve Stínadlech. Právě tato místa a ulice, které jsou v Haštalské čtvrti, byly inspirací Jaroslavu Foglarovi, který podle nich vytvořil fiktivní pražskou čtvrť, ve které žili členové Rychlých šípů. Takto vznikla Stínadla.

Zdroje: https://medium.seznam.cz/clanek/traveler-stinadla-prazska-ulice-ve-ktere-nestoji-jediny-dum-a-nikdo-v-ni-nebydli-presto-je-primo-v-centru-48563?utm_campaign=abtest241_shrnuti_llm_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=blogy.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&source=hp&seq_no=1, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/stinadla-legendarni-prazska-ctvrt-vontu

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.