turecko-mesita

Tradiční dovolenková velmoc nás ovlivňuje i jinak – bez ní by nebyly žádné Vánoce

Do Turecka se jezdí především za sluníčkem a nádherným tyrkysovým mořem. Málokdo však ví, že to rozhodně není jediná “ekonomická role“, kterou ve střední Evropě hraje. Tedy alespoň co se Vánoc týče.

Patří totiž mezi velkoproducenty jedné významné součásti vánočního cukroví – lískových oříšků. Je na stejné příčce jako třeba Gruzie. Takže pokud nemáte štěstí na české zdroje, budete pravděpodobně péct právě z oříšků tureckých nebo gruzínských. Bez lískáčů by totiž některé druhy cukroví udělat snad ani nešly.

Proč máme rádi lískové ořechy

Oceňujeme na nich především vysoký obsah vitamínů, minerálů a dokonce i vlákniny. Jde zejména o omega 6 a omega 3 mastné kyseliny, hořčík, zinek, mangan, vápník, železo, draslík, selen a fosfor nebo třeba vitamíny B, C, D a E. přítomná vláknina pak přispívá ke správnému trávení, podporuje vylučování toxinů a napomáhá metabolismu bílkovin a sacharidů.

Foto: Pixabay

Konzumace lískových ořechů je pro naše tělo především důležitým zdrojem hořčíku, který skvěle bojuje proti pocitu únavy, ale i svalovým křečím nebo bolestem kloubů a samozřejmě únavě obecně. Předepisují se také při chudokrevnosti a k remineralizaci organismu, jež je potřebná především po rekonvalescenci nebo v obdobích silné zátěže (psychické i fyzické).

Lískové ořechy a jejich zajímavosti

V Německu se lískové ořechy konzumují ještě zelené a nezralé. Často je najdeme v salátech nebo naložené ve slaném nálevu. A pokud jsou navíc ochucené octem a bobkovým listem, pak se uplatní i při přípravě omáček.

Jsou také základní složkou oblíbeného nugátu nebo třeba oblíbené Nutelly. Ve Španělsku pak nejdete speciální lískový ořech s názvem Reus, který označuje a chrání divoké lískové ořechy z různých katalánských oblastí v oblasti Reus. Na trhu patří k těm nejlepším.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/iata-care-sunt-cele-mai-bune-uleiuri-pentru-gatit–116370.html

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *