Tragédie na Tesáku: Spekulanti už řeší pojistku

Chata na Tesáku

Chata na Tesáku vyhořela z pátka na sobotu. Když lidé se znalí okolí o neštěstí dověděli, muselo jim být stoprocentně do breku. Vždyť tato stylová hospoda doprovází mnohé z nás již řádky let. Sám si pamatuji, že jsme uvnitř seděli, když jsem byl malý, a poté šli jsme na výlet. O to smutnější je fakt, že v internetových diskusích už někteří lidé spekulují o tom, že za požárem může stát pojistka objektu.

Skvělé výchozí místo pro různé výlety

Poloha Tesáku je vynikající. Vždyť se odtud dá vyrazit třeba na nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů Kelčský Javorník nebo dolů na Rusavu. Vynikající je také trasa na Hostýn. Vydat se lze také na Troják, kde se setkáte také s tradiční hospodou. Mimo jiné jde o výchozí bod na rozhlednu Maruška, kde je meteorologická stanice. Jinak z Tesáku není problém vyrazit i dolů na Chvalčov, případně do Rajnochovic. Alternativ je zkrátka hodně.

Kelčský Javorník rozcestník

Rozcestník na Kelčském Javorníku: Foto Radek Štěpán 

Lehce upadající, ale tradiční zimní středisko

I při současných zimách si lze na Tesáku zalyžovat. Cvičák, jak se nazývá zdejší sjezdovka, funguje. Vyvézt vás mohou dva vleky. Parkuje se tradičně právě u vyhořelého objektu. Zajet už dnes lze klidně i dál. Dříve před nějakými dvaceti roky a více roky byl Tesák z pohledu zimních sportů vyhlášený. Fungovala ještě prudká sjezdovka Kyčera, která stála za to. Dnes už ji připomínají pouze svahy a horní chata. Vlek byl několik let nazpět odstraněn. V této době parkoviště praskala ve švech a Tesák byl neskutečně oblíbený. A to jsem ještě nepsal o běžkařích, jichž tady bylo doslova jako much. Hostýnská běžecká magistrála byla skvělé. dnes už bohužel není sníh.

Chata TesákChata na Tesáku: Foto Radek Štěpán

Genius loci je pryč a spekulanti jsou jen zlí lidé

Chata na tesáku bývala o víkendech v čase oběda plná. Lidé sem jezdili na oběd a posedět ve stylovém prostředí plném turistických vlaječek a jiných artefaktů. Zkrátka lidové místo. jako by se tady kromě novějších toalet nic nezměnilo. V létě si tady mohli lidé sednout na pivo i venku, když třeba vyjeli na kolech. Je až k nevíře, že někdo v komentářích píše hned o pojistce. Dokonce někdo fabuloval i o tom, že tady pak vyroste hotel. Neskutečné. Snad se nakonec situace bude mít tak, že dojde k obnovení tradiční chaty. Nyní je ale zbytečné dělat jakékoli unáhlené závěry.

Zdroje info: Novinky.cz, Vlastní zkušenosti autora

Hořící Chata na Tesáku: Náhledové foto HZS Zlínského kraje 

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.