Travnik v Bosně a Hercegovině vás dostane

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Když lidé plánují letní dovolenou s rodinou, většinou se jejich zraky upírají ke slunným destinacím, jako je Itálie, Španělsko, Chorvatsko nebo Řecko. Najdou se ovšem i tací, kteří hodlají volné dny trávit aktivně a proto si za cíl cesty vybírají zajímavé destinace s velkou koncentrací památek. Bosna a Hercegovina ještě před lety bojovala s poválečnou nejistotou, nyní se však stabilizovala a město Travnik, historické středisko země, opravdu stojí za návštěvu.

Osmanská atmosféra uprostřed balkánské přírody

Ačkoli největšímu zájmu turistů se v rámci Bosny a Hercegoviny stále těší Sarajevo, určitě by se nemělo zapomínat ani na Travnik. Při vstupu do města vás totiž čeká návrat do bouřlivé historie daného regionu. Ze zdí domů přímo čiší osmanská Bosna, kterou podceňuje balkánská příroda všude kolem.

Když už jsme zmínily přírodu, nelze nezmínit příjezdovou cestu ze Sarajeva. Tam totiž na návštěvníky čeká opravdová lahůdka v podobě kaňonovité průrvy řeky Lašvy, po jejímž překonání se nabídne ohromný pohled na historické město ležící v údolí mezi strmými svahy pohoří Vlašić. Průzračná jezírka a krásný vodopád jsou dalšími přírodními dominantami města.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Muslimské hrobky na hlavní třídě stojí za návštěvu

Na hlavní třídě se nachází starý muslimský hřbitov, u jehož počátku ční starobylá turba. Ta představuje mauzoleum někdejšího travnického muftího a jeho manželky. To se pyšní pestrou výzdobou samotné budovy i sarkofágů. Podobných památek se v Travniku dochovalo celkem sedm.

Za pozornost stojí také Travnická pevnost, která má za sebou krvavou minulost. Konaly se v ní totiž jak veselice, tak brutální a hromadné popravy. Ačkoli se do současnosti dochovaly v podstatě jen rozvaliny, nad městem stále majestátně ční a vzbuzuje respekt. V létě do svých útrob přiláká průměrně tři tisíce turistů denně.