Turisté ze Sardinie odváží 6 tun písku, hrozí jim pokuty

Sardinie

Může jít o pěknou památku. Stejně tak jde však o delikt, který vás ve výsledku může stát nemalé peníze, které budete muset zaplatit na pokutách. Ze sardinských pláží podle tamních organizací letos zmizelo okolo šesti tun písku. Turisté si chtějí vzít kousek Sardinie zpět domů. Možná ani neví, že jim za takové jednání hrozí tučná pokuta.

V červnu se řešilo 41 krádeží

Jen za tento červen se na Sardinii vyšetřovalo 41 turistů, kteří měli dohromady vzít asi sto kilogramů písku z tamních pláží. Možná vás napadá, že vzít si kupičku písku na památku z dovolené není žádný hřích. Vězte však, že od roku 2017 je to na Sardinii protiprávní. I tak však tučné pokuty turisty nikterak neodrazují. Za krádež písku, oblázků nebo lastur hrozí na Sardinii peněžitá sankce až ve výši 3 tisíc eur, tedy asi 76 tisíc korun.

Šest tun písku za letošní rok

Aktivistická organizace s názvem Sardegna Rubata e Depredata uvádí, že turisté z této oblíbené destinace pro dovolenou odvezli za tuto sezónu asi 6 tun písku. Díky pandemii však množství odcizených hornin klesá. Pro mnohé turisty je lákadlem sardinský růžový písek, který se nachází na známé pláži Budelli. Na tuto pláž přitom turisté nesmí ani vstoupit, a to již od roku 1994. V tomto roce se totiž stala pláž součástí národního parku.

Písek

Foto – Pixabay

„Odvážejte si Sardinii jen v srdci!“ vyzývá vláda

Vláda této oblasti dokonce vytvořila i kampaň, jejíž hlavním prvkem, který má přesvědčit neukázněné turisty, je video. V něm se administrativa snaží sdělit lidem, že odnášet si písek ze Sardinie je nejen protiprávní, ale i nevhodné. Hlavní motto kampaně pak zní „Sardinie: odneste si ji ve svém srdci a pouze v něm“. Členové skupiny Sardegna Rubata e Depredata však podotýká, že většina turistů zvláštní motiv nemá. Nejčastěji chtějí jen ohromit kamarády či rodinu. Někteří možná písek přidají do svých akvárií.

Zdroj: https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/turiste-letos-odvezli-ze-sardinie-uz-sest-tun-pisku-neodrazuji-je-ani-pokuty-40369793

Náhledové foto – Pixabay