gran canaria2

Úchvatný ostrov kontrastů uprostřed oceánu vás okouzlí

Když se řekne Gran Canaria, okamžitě se nám vybaví slunečné pláže, nádherná příroda a především kosmopolitnost. Jen v málokteré turistické destinaci se mísí tolik různých vlivů jako právě tady.

Možná vám to přijde skoro nemožné, ale na tomhle evropském ostrově, ležícím 1 250 kilometrů od Pyrenejského poloostrova, svítí slunce průměrně 340 dní v roce. Nezáleží na tom, v jakém ročním období sem zamíříte. I v zimě půjde o sázku na jistotu.

Pláže i hory na jednom místě

Gran Canaria je, stejně jako vlastně celé Kanárské ostrovy, vulkanického původu. Z leteckého pohledu vypadá skoro jako kruh s malým ocáskem v severní části. Je zajímavé, že 60 % z celkové rozlohy 1 532 km2 tvoří pláže a 43 % spadá pod chráněná území. Rozhodně tu tedy je na co se dívat.

gran canaria

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Někteří Gran Canarii nazývají miniaturním kontinentem. Jeho středem se totiž táhne poměrně vysoké pobřeží, oddělující od sebe písečnou a skalnatou část ostrova. Pokud se chcete především opalovat, zamiřte na jih na pláže Maspalomas Dunes nebo Playa del Ingles. A milovníci skalnatých zátok a přírody všeobecně by měli naopak zamířit na jihozápad.

Střípky historie tu můžete vidět dodnes

První osadníci mohli připlout i z Afriky

Není úplně jisté, odkud se vzal název Kanárské ostrovy, ani kdy a odkud sem připluli jejich první obyvatelé. Podle některých to byli Afričané, podle jiných obyvatelé jiných okolních ostrovů. Dodnes tu však lze pozůstatky dávného osídlení najít. Stačí zamířit třeba do:

  • Cueva Pintada (malovaná jeskyně),
  • Cenobio de Valerón (sýpka, umístěná opravdu vysoko ve skalách),
  • množství dalších jeskyní, jež sloužily původním obyvatelům jako poněkud nevšední domovy.

A to rozhodně není všechno. Gran Canaria toho ukrývá mnohem více. Nezbývá než doufat, že se brzy všechna ta lákadla návštěvníkům znovu otevřou.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *