V létě pozor na akumulátory elektrokol a elektrických skútrů. Nesvědčí jim totiž pobyt na slunci

Léto je v plném proudu a lidé žhaví svá elektrokola, se kterými se vydávají na prázdninové výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí. Nastává období dovolených a užívání si teplých dnů plnými doušky. Jestlipak víte, že byste se měli starat o lithiovou baterii svého elektro miláčka?

Lithiový akumulátor v hlavní roli

Moderní elektrokola, elektrické skútry, aku zahradní technika a různé aku nářadí jsou poháněny většinou lithiovým akumulátorem. Je to dobrý pomocník, který usnadní práci, případně pomůže nás dopravit z bodu A do bodu B, aniž by se u toho člověk příliš unavil šlapáním na kole. Díky tomu si elektrokola pořizují i starší lidé, kteří by již běžnou jízdu na kole těžko zvládali. Při provozu lithiového akumulátoru je ale třeba dodržovat určitá pravidla, na která možná hodně uživatelů zapomíná. Pak se diví, že jim jejich dvoustopé vozidlo vypoví službu.

Proč nenechávat lithiový akumulátor na slunci

Ideální teplota pro provoz průměrného lithiového akumulátoru se pohybuje mezi 0 až 25 °C. Jistě, každý výrobce používá jinou technologii výroby, která má na životnost akumulátoru vliv. Bohužel v létě i v tuzemsku často přicházejí teploty, které překračují třicítku. Když zůstane lithiový akumulátor na slunci, objeví se velký problém. Sluneční paprsky ho totiž dokážou rozpálit až na 50 °C. Co se s ním pak stane? Dochází k rychlé degradaci akumulátoru a razantnímu snížení jeho životnosti.

Fotografie: Pixabay

Problém je ale složitější

Kvalitní lithiový akumulátor obsahuje kromě samotných článků také složitou řídící elektroniku, jež mimo jiné hlídá i teplotu akumulátoru. Pokud by totiž teplota překročila určitou hranici, mohlo by dojít ke vznícení článků. V takovém případě řídící elektronika akumulátor odpojí a nabíjení se přeruší.

Když budete parkovat své elektrokolo, mějte na paměti, že by to mělo být někde ve stínu. Pokud to není možné, je vhodné z kola sundat akumulátor a vzít ho s sebou do stínu. Pamatujte si, že se lithiový akumulátor nesmí na slunci nabíjet.

Zdroj: http://cz.chilweebattery.com/info/will-the-temperature-change-affect-the-perform-46201477.html

Náhledová fotografie: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.