kocar

Velký Kosíř – co navštívit v okolí

Pokud se rozhodnete vyšplhat na Hanácký Mont Blanc alias velký Kosíř v Olomouckém kraji, určitě s chutí navštívíte i četné zajímavosti v okolí. Zajímavá vás, čím je unikátní zdejší Hasičské muzeum nebo co nabídne blízký zámek a jeho park?

Hasičské muzeum Čechy pod Kosířem

Najde v něm zejména expozice, mapující výrobní program a celkovou historii zaniklé továrny, která patřila bratrům Rajmundovi a Augsutovi Smekalovým. A rozhodně jde o zajímavé podívaní, zachycující vývoj hasičské techniky se vším všudy. Na samém počátku stojí jednoduché, ručně poháněné stroje a v nejnovější části výstavy najdete moderní zařízení, vybavené benzínovými motory a odstředivými čerpadly. Velkou část těchto exponátů uvidíte jen v několika málo sbírkách v ČR a určitě ne na jednom místě.

Zámecký park Čechy pod Kosířem potěší zejména milovníky dendrologie

Tedy aby nedošlo k mýlce. Za návštěvu rozhodně stojí zámek i park. Ovšem park s romantizujícími stavbami, jež tak dobře známe třeba z Lednicko-Valtického areálu také rozhodně stojí za zmínku. Najdete tu například rozhlednu, vystavenou do podoby hradní hlásky nebo umělou jeskyně. Zastavit se můžete v novogotickém pavilonu a určitě nesmíte minout ani novogotický skleník z roku 1835. Samotný park pak nabízí bohatou sbírku nejrůznějších dřevin, jež svým rozsahem a uceleností patří k nejvyznávanějším na Moravě.

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem naláká i na filmovou projekci

Zajímalo vás někdy, jak vypadaly smuteční či biskupské kočáry nebo skutečné pohádkové saně tažené koňmi? Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem nabídne hned 50 unikátních exponátů. Sbírku navíc doplňují filmové, zvukové a hudební projekce, takže si návštěvu tady zaručeně užijete se vším všudy. A podíváte se i do restaurátorské dílny majitele – pan Václava Obra.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *