Velryby lze pozorovat i v Evropě. Kam za těmito krásnými obry?
Pozorování velryb patří k těm nejsilnějším zážitkům a bývá vrcholem každé dovolené nebo cesty. Mnoho lidí ale mylně předpokládá, že za ním musí až někam do exotických krajin. Velryby lze pozorovat i v Evropě. Vhodných míst je hned několik. Jaká jsou ta nejlepší?
Za velrybami na Island
V době, kdy panuje na severní polokouli léto, jsou vody v okolí Islandu plné krilu, tedy základní potravy mnoha druhů velryb. Právě proto jich zde potkáte celou řadu. Nechybí keporkaci ani plejtváci obrovští a spolu s nimi často cestují i delfíni nebo kosatky, byť jejich jídelníček je jiný.
Právě pro pozorování plejtváka obrovského je Island asi tím vůbec nejlepším místem v Evropě. Skvělý je i fakt, že v létě je zde polární den, což znamená možnost pozorovat kytovce třeba 20 hodin denně. Lodě nejčastěji vyrážejí z přístavu Húsavik.

Azorské ostrovy
Také Azory jsou pro pozorování velkých i menších kytovců jako stvořené. I zde se pro ně nachází hojnost potravy a statistiky ukazují, že v letním období zde mohou lidé pozorovat asi třetinu všech druhů velryb a delfínů.
Nejčastěji využívaným výchozím bodem pro pozorování je ostrov Pico. Odtud vyplouvají pozorovací lodě. Pokud se na některou z nich nalodíte, budete mít na spatření velryb opravdu slušnou šanci.
Itálie
Itálii máme většinou spojenou spíše s přeplněnými plážemi než s pozorováním velryb. A přesto i tuto zemi ve Středomoří můžeme zařadit mezi vhodné lokality pro pozorování velryb. Nejde samozřejmě o celou Itálii, konkrétně jde především o Ligurské moře. Funguje to zde ale přece jen trochu jinak.
Mezi italskou a francouzskou riviérou byla zřízena rezervace o rozloze 87 500 kilometrů čtverečních, kde se nenabízejí výletní plavby s turisty, ale dobrovolníci se zde mohou přihlásit na práci na výzkumné lodi sbírající informace o místních mořských savcích, konkrétně delfínech nebo plejtváku myšokovi.
Kanárské ostrovy
Právě na Kanárských ostrovech asi vyjelo za pozorováním velryb nejvíce Čechů. Tato typická dovolenková destinace navíc nabízí opravdu dobré podmínky. Někteří kytovci zde žijí celoročně, jiné druhy včetně keporkaků nebo plejtváků obrovských tudy na jaře proplouvají.
Jako výchozí bod je dobré volit ostrovy Tenerife nebo La Gomera. Mimochodem, Kanárské ostrovy jsou obecně skvělé pro pozorování přírody. Na ostrovech je řada rezervací a žije zde mnoho unikátních druhů ptáků nebo třeba hmyzu. Tak proč to nespojit?
Zdroje: Autorka
https://www.nationalgeographic.cz/cestovani/pozorovani-velryb-dovolena-evropa-tipy/
Náhledové foto: Pixabay