Vesmír má opravdu svůj okraj – tedy alespoň jedna jeho část. Astronomové to definitivně prokázali

Nejnovější studie vesmíru přinesly své ovoce. Specializované týmy odborníků představily další fakta ohledně dlouho mytizované Mléčné dráhy. Astronomové již dříve věděli, že nejjasnější částí Mléčné dráhy je obří disk, v němž leží slunce, a jeho průměr dosahuje asi 120 000 světelných let. Za tímto diskem je však pouze tmavá hmota, pravděpodobně plná neviditelných částic, které nevyzařují žádné světlo, a tak je těžké měřit skutečný průměr Mléčné dráhy.

Alis Deasonová, astrofyzička z Durham University Anglii, lokalizovala spolu se svými kolegy okraj Mléčné dráhy. Na základě toho bylo možné konečně zjistit její pravý průměr, který se rovná 1,9 milionu světelných let, (odchylka může činit „jen“ nějakých 0,4 milionů světelných let).

Foto: Pixabay

Jak si racionalizovat vesmírné pojmy

Pokud tuto velikost chcete vidět perspektivně, představte si mapu, na které je vzdálenost mezi sluncem a Zemí jeden palec. Pokud by jádro mléčné dráhy bylo ve středu Země, hrana galaxie by byla čtyřikrát dál, než je od Země vzdálen Měsíc.

Budoucnost astronomických studií

Vědci při hledání okraje Mléčné dráhy nejdříve vyhledávali případy vzniku dvou obřích galaxií vedle sebe. Tou největší v blízkosti Mléčné dráhy je Andromeda, jejíž gravitace přitahuje další galaxie. Výsledky testů a simulací ukázaly, že těsně za okrajem temné hmoty obří galaxie prudce poklesly rychlosti pohybů malých blízkých galaxií, což naznačuje její okraj.

Toto zjištění je pro vědce sice velkým pokrokem, není to ale ještě konec studií Mléčné dráhy. V budoucích letech mají astrofyzikové v plánu další výzkumy pro ještě lepší zpřesnění polohy Mléčné dráhy, obsahu její hmoty a jejích vlastností. Zatím jsou přesně definované pouze hvězdy a hvězdné částice, ty ale nejsou vším, co tuto hmotu tvoří.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz/hlubiny-vesmiru-10-zasadnich-faktu-o-mlecne-draze-2, https://www.stoplusjednicka.cz/hlubiny-vesmiru-10-zasadnich-faktu-o-mlecne-draze-1

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.