planeta

Vesmír má opravdu svůj okraj – tedy alespoň jedna jeho část. Astronomové to definitivně prokázali

Nejnovější studie vesmíru přinesly své ovoce. Specializované týmy odborníků představily další fakta ohledně dlouho mytizované Mléčné dráhy. Astronomové již dříve věděli, že nejjasnější částí Mléčné dráhy je obří disk, v němž leží slunce, a jeho průměr dosahuje asi 120 000 světelných let. Za tímto diskem je však pouze tmavá hmota, pravděpodobně plná neviditelných částic, které nevyzařují žádné světlo, a tak je těžké měřit skutečný průměr Mléčné dráhy.

Alis Deasonová, astrofyzička z Durham University Anglii, lokalizovala spolu se svými kolegy okraj Mléčné dráhy. Na základě toho bylo možné konečně zjistit její pravý průměr, který se rovná 1,9 milionu světelných let, (odchylka může činit „jen“ nějakých 0,4 milionů světelných let).

Foto: Pixabay

Jak si racionalizovat vesmírné pojmy

Pokud tuto velikost chcete vidět perspektivně, představte si mapu, na které je vzdálenost mezi sluncem a Zemí jeden palec. Pokud by jádro mléčné dráhy bylo ve středu Země, hrana galaxie by byla čtyřikrát dál, než je od Země vzdálen Měsíc.

Budoucnost astronomických studií

Vědci při hledání okraje Mléčné dráhy nejdříve vyhledávali případy vzniku dvou obřích galaxií vedle sebe. Tou největší v blízkosti Mléčné dráhy je Andromeda, jejíž gravitace přitahuje další galaxie. Výsledky testů a simulací ukázaly, že těsně za okrajem temné hmoty obří galaxie prudce poklesly rychlosti pohybů malých blízkých galaxií, což naznačuje její okraj.

Toto zjištění je pro vědce sice velkým pokrokem, není to ale ještě konec studií Mléčné dráhy. V budoucích letech mají astrofyzikové v plánu další výzkumy pro ještě lepší zpřesnění polohy Mléčné dráhy, obsahu její hmoty a jejích vlastností. Zatím jsou přesně definované pouze hvězdy a hvězdné částice, ty ale nejsou vším, co tuto hmotu tvoří.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz/hlubiny-vesmiru-10-zasadnich-faktu-o-mlecne-draze-2, https://www.stoplusjednicka.cz/hlubiny-vesmiru-10-zasadnich-faktu-o-mlecne-draze-1

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

25 komentářů

 1. Štrunc Jaroslav Odpovědět

  Paní redaktorko, ujasněte si základní astronomické pojmy. Ztotožňovat Mléčnou dráhu s Vesmírem je stejné jako ztotožňovat zrnko písku s písečnou dunou.
  JASTR

 2. Petr Odpovědět

  ano, mohu to potvrdit. Jednou v noci jsem šel za dům, a najednou rána jako hrom. Říkám si konec vesmíru. A pak mi došlo, že bydlím v řadovce.

 3. Michal Odpovědět

  Zavádějící nadpis, vykradený obsah, reklamní smršť. Odpad. Paní redaktorko, máte z článků pro click bait website dobrý pocit? Náhodným proklikem jsem se dostal na tento web a krajně toho lituji. Tohle je krásný příklad presstituce.

  1. Slávek Odpovědět

   Ryba smrdí od hlavy, já být šéfredaktor, tak takový zavádějící článek v životě na svých stránkách nevydám

   1. David Odpovědět

    V prve rade to chce rozlisit rozdil mezi galaxii a vesmirem jako takovym, pisete o okraji vesmiru nebo jeho konci ale ve clanku mluvite o galaxii.

 4. Alexej Odpovědět

  Nevíte někdo, zda se dá Saznam.cz nastavit tak, aby mi už žádné články od Jany Šrámčíkové neukazoval?

 5. Pavel Odpovědět

  Když si jen teoreticky představím nějaký konec vesmíru, tak se stejně budu ptát a co je za tím okrajem a odpověď, že nic, neberu, protože i nic je něco.

 6. Aster Odpovědět

  Paní Šrámčíková, není ostuda, že nerozumíte astrofyzice, ale proč, proboha, o takových věcech píšete? Držte se témat, která jsou vám blízká – prosím.

 7. Milan Odpovědět

  Tak tohle se opravdu povedlo! Mléčná dráha má své hranice.U nás se říká: „To by blbej neřek!“ Gratuluji,paní redaktorko.určitě nejste blbá.Možná jen malinko pitomá.

 8. Marek Odpovědět

  Paní Šrámčíková. Pište jen o tom, čemu rozumíte. Tento „článek“ je neuvěřitelná snůška blábolů.

 9. Roman Odpovědět

  „Pokud tuto velikost chcete vidět perspektivně, představte si mapu, na které je vzdálenost mezi sluncem a Zemí jeden palec. Pokud by jádro mléčné dráhy bylo ve středu Země, hrana galaxie by byla čtyřikrát dál, než je od Země vzdálen Měsíc.“

  Takže Slunce je mimo galaxii?

  1. Aster Odpovědět

   Spíše by pomohlo, kdyby ten článek raději doslovně opsala – těžko se vyhnete chybám, když nemáte ani základní znalosti fyziky…
   Osobně taky nechápu, proč se do takového tématu pouští – ale není jediná – dneska je móda hrát si na znalce – že si v tom potom vymáchají rypák, je druhá věc 😀

 10. Jirka Odpovědět

  Tak neskutečný blábol jsem dlouho nečetl. Motat hranici naší galaxie s hranicí vesmíru může opravdu jenom blbec – bez urážky.

 11. Jiří Šesták Odpovědět

  Jak mají být potom lidé vzdělání a moudří, když si denně čtou takové hovadiny, psané hlupáky, kteří nic nevědí, a ničemu nerozumí.
  😢😢

 12. Penguin Odpovědět

  Bylo by fajn si nejprve před sepsáním, byť sebekratšiho článku, nastudovat k tématu alespoň základní pojmy ze základní školy. Nemusela byste pak vypadat, jako totální husa.

 13. Jarka Odpovědět

  Paní redaktorko… běžně radši dělat to, co opravdu umíte – vezměte si zástěru a jděte za plotnu…

 14. STNPco Odpovědět

  No tak to paní redaktorka pojala s nadpisem trochu více fantaskně, než by bylo nejspíš u takového článku zdrávo .. No a vy se chudáci z toho můžete posrat. Ono ale díky Vám, nadšeným komentátorům, má tady paní redaktorka penízky 😉 Přilákala nás to sem, a to je ten úspěch

  1. Aster Odpovědět

   To máte pravdu 🙂 hlavně v té poslední větě.
   Ovšem když už se člověk rozhodne, něco si přečíst na webu „svět cestovatele“, tak asi nečeká neuvěřitelné pindy z astrofyziky – na to se nemusíte ani posrat – základní školu snad absolvoval každý 😛
   A jestli to správně chápu, tento web není zaměřen na scifi – i tak by to bylo slabé…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *