Většina zemí Tchaj-wan neuznává. Ten se přesto vzpírá Číně a napětí eskaluje. Jaké to bude mít důsledky?

Když se řekne Tchaj-wan, myslí si většina lidí, že jde o část Číny. Ovšem je zcela jisté, že jeho obyvatelé by z velké většiny s takovým názorem nesouhlasili. Pročínské nálady tu totiž nejsou právě protežované.

Přkladem může být i prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen, která chce zvýšením obranných kapacit zajistit, že nikdo zemi nedonutí k cestě, kterou jí vytyčila Čína. Taková prohlášení ale nemohla uniknout pohledu čínské vlády. Podle ní překrucují fakta, znemožňují dialog a mohou podněcovat ke konfrontaci.

Foto: Pixabay

Tchaj-wan se neskloní

Podle tchajwanské prezidentky vytyčená cesty od Číny Tchajwancům nepřinese svobodný a demokratický způsob života, ani suverenitu. Naopak budoucnost ostrova vidí jen v rukou 23 milionů Tchajwanců. Podle prezidenta většina veřejnosti odmítá model Pekingu, který chce jednu zemi a dva systémy. Napětí mezi oběma zeměmi se tak v posledních dnech stále více zvyšuje.

Většina zemí Tchaj-wan neuznává

Ostrov, který leží na jihovýchod od Číny, je stále pod větším tlakem, aby uznal nadřazenost Pekingu. Tchaj-pej to ale odmítá. Vlastní cestou se Tchaj-wan vydal už v roce 1949. V době, kdy se v Čína moci ujímali komunisté v čele s Mao Ce-tungem. Peking má ostrov jako součást svého území a hrozí vojenským napadením, pokud by vyhlásil samostatnost. Celých 70 let už ale Tchaj-wan v podstatě nezávisle funguje. Má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Naopak v Číně pokračuje režim jedné strany. Většina zemí ale Tchaj-wan jako samostatný stát neuznává. Mezi nimi je Česká republika. O napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem mluvil nedávno s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem i prezident Bílého domu Joe Biden. Washington oficiálně uznává Peking za legitimního představitele Číny.

Zdroj: https://sinopsis.cz/tchaj-wan-pod-tlakem-ciny-stale-vyloucen-z-ucasti-v-mezinarodnich-organizacich/, https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/proc-je-otazka-tchaj-wanu-pro-cinu-tak-citliva/r~7de0e174ed0d11ea9d470cc47ab5f122/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.