01_vodopady

Viktoriiny vodopády: po stopách Livingstona i Holuba

Viktoriiny vodopády jsou jedním ze symbolů Afriky. Není proto divu, že byly zařazeny i na seznam světového přírodního dědictví UNESCO a každoročně k nim míří davy turistů. Pro české návštěvníky má navíc návštěva vodopádů zvláštní kouzlo, zmapoval je totiž známý cestovatel Emil Holub.

Voda, která hřmí

Domorodí obyvatelé měli pro vodopády pojmenování Mosi-oa-Tunya, což v překladu znamená „voda, která hřmí“. Pro Evropu a celý západní svět je objevil v roce 1855 legendární David Livingstone, který je pojmenoval podle královny Viktorie. První mapu Viktoriiných vodopádů potom představil světu o dvacet let později zmíněný Emil Holub.

Vodopády leží na řece Zambezi, na hranici Zambie a Zimbabwe. Celou jejich monumentální scenérii tvoří 1700 m široký útes, ze kterého padají masy vody do hloubky až 140 m do úzkého kaňonu. Vytváří přitom největší padající vodní plochu na světě.

Nádherná scenérie Viktoriiných vodopádů ale není viditelná celoročně, průtok vody totiž kolísá v závislosti na ročním období od 3000 m3/s, až k pouhým 300 m3/s. Podle některých studií ale globální změna klimatu ohrožuje samu podstatu Viktoriiných vodopádů a to, co z nich dělá tak jedinečné přírodní představení, může časem zcela zmizet.

02_falls

Zdroj  náhledového obrázku: Pixabay.com

Jak vodopády navštívit?

Viktoriiny vodopády jsou přístupné z obou stran, tj. ze Zimbabwe i ze Zambie. V Zimbabwe je výchozím bodem město Victoria Falls, na straně Zambie je to Livingstone. Z obou měst jezdí nespočet výletních autobusů a exkurzi k vodopádům organizuje celá řada firem. Před objednávkou je samozřejmě třeba provést si jistou rešerši, neboť se mezi sebou liší službami i spolehlivostí.

Stejně důležitou otázkou je ovšem to, kdy k vodopádům vyrazit. Nejvíce vody protéká řekou Zambezi od dubna do června. V tuto dobu je však mlžný opar nad vodopády tak hustý, že nezřídka kdy nejsou vůbec vidět. Lepší je proto volit červenec nebo srpen, vody bývá stále dost a viditelnost je o dost lepší.

Mimo sezónu, kdy je průtok vody nižší, je zase možné vykoupat se v jezírku přímo na kraji útesu, v tzv. Ďáblově bazénku (Devil´s pool). Jedná se o adrenalinový zážitek na celý život!

Zdroj  náhledového obrázku: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *