Voda je čirá, ale sníh bílý a led modrý – co za to vlastně může?

Ledovec v Patagonii

Voda je čirá, ale sníh bílý – co za to vlastně může? Pokud přijde tuhá zima, a napadne sníh, vše pod jeho peřinou krásně zbělá. Možná jste si někdy položili otázku, proč je sníh bílý? Vždyť voda je přeci průhledná, tak i sníh by měl být průhledný. Nebo je to jinak?

Máte pravdu, změnou skupenství se nezměnila barva vody. To by byl hodně zajímavý fyzikální jev. Za vše může světlo. Tedy konkrétně jeho lom. Můžeme si to připodobnit k průchodu světla skleněnou tabulí.

Za všechno může světlo

Když je vcelku je sklo čiré. Protože světlo prochází najednou a neláme se. Když však vezmete kladívko, a sklo rozbijete, najednou je takové mléčné, zakalené. Světlo totiž prochází každým kouskem skla jinak, a to vytváří to zakalení. A se sněhem je to stejné. Voda tvoří jeden celek. Sněhové vločky jsou malé krystalky vody, a světlo pak prochází každým krystalkem jinak. A protože těch krystalů jsou miliony, průchod tolika objekty způsobí, že se nám sníh jeví jako bílý. To je celkem jednoduché, že?

Ledovec na Antarktidě

Foto: Pixabay

A co jiné barvy sněhu, popř. ledu

Další nejčastější barvou sněhu je modrá. Jeví se nám tak ledovce. I to je způsobeno lomem a průchodem světla přes jeho masu. I když je led na první pohled celistvý, můžeme v něm při zvětšení najít mikroskopické bubliny vzduchu, nečistoty, různé praskliny. Když přes tuto masu prochází světlo, vše, co je v ledu přítomné, způsobuje odlišný lom světla.

Navíc světlo je složeno ze 7 vlnových délek, a každý materiál pohlcuje jinak různé barvy tohoto spektra. Voda nejvíce pohlcuje spektrum od červené, a nejméně to modré. A protože naše oči vidí barvu, která je nejméně pohlcována, zdá se nám led modrý. Tak až někdy zavítáte na ledovec, budete vědět, proč vypadá jako modrý.

 

Zdroj: https://kdf.mff.cuni.cz/~jitka/gamebook/navody_na_pokusy.pdf, https://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/16379/archimeduv-zakon-a-tani-ledu.html, https://www.lidovky.cz/domov/umele-ledovce-na-horach.A080322_000119_ln_noviny_sko

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.