Vtipné a mnohdy i trochu provokativní názvy českých vesnic – Mrchojedy či Močovice patří k těm méně zajímavým

Vtipné a mnohdy i trochu provokativní názvy českých vesnic – Mrchojedy či Močovice patří k těm méně zajímavým. Když se vydáte na cestu po českém venkově, nemohou vás názvy obcí nepobavit a nezaujmout. Kromě kouzla kopců a starobylých hradů nabízí Česká republika jedinečnou tapiserii názvů vesnic, které se pohybují od humorných až po vyloženě provokativní. Každý název v sobě nese příběh, pohled do minulosti a špetku svérázného českého humoru.

Čunín: Kde je čistota nepovinná?

V okrese Prostějov leží Čunín, název, který by mohl vyvolat úsměv u těch, kterým úklid připadá trochu únavný. Původ jeho názvu je opředen folklórem; jedna pověst hovoří o místním člověku, kterému se říkalo „Čuně“, zatímco jiná naznačuje nedorozumění týkající se selátek, které vedlo pocestné k domněnce, že přijeli do místa zvaného Čunín. Je to hravá narážka na nečekaná setkání, která se mohou na venkově přihodit.

Mrchojedy: Není to tak hrozné, jak to vypadá

Obec Mrchojedy, která se nachází v okrese Domažlice, může znít alarmujícím způsobem a vyvolávat představu místa plného ohavných postav. Historicky mělo tento název několik vesnic, z nichž některé se změnily na příjemnější alternativy, jako jsou Mrkvojedy. Původní název naznačoval souvislost s mrchožroutstvím, povoláním ne zrovna oslavovaným.

Foto: Pixabay

Podveky: vesnice unavených

Název Podveky se nese v ponurém tónu a naznačuje místo sklíčených nebo zoufalých. Tento název prodchnutý emocemi vykresluje obraz obce, která se potýká s těžkostmi.

Zbizuby a dál: Zubní dilema

Nedaleké Zbizuby mají jména, která vtipně naznačují historii zubního neštěstí. Jinými slovy – obyvatelé v této obci zkrátka nějakým způsobem přišli o zuby a propsalo se to i do lokálního místopisu. A hádejte, o co asi přišli lidé z vesnic Zbihlavy a Zbinohy?

Držkov: Lekce místního důvtipu

Vydejte se do severních Čech a najdete Držkov, vesnici, kde se návštěvníkům doporučuje opatrně zacházet s místním humorem. Název obce, pojmenované po kováři známém jako Držek, naznačuje jistou drzost. Držkov se svým úžasným novogotickým kostelem svatého Bartoloměje nabízí víc než jen jméno, které si můžete zapamatovat; je to směs krásy a vtipu.

Močovice: nepochopené jméno

Močovice na Kutnohorsku mohou budit dojem, že jsou ideálním místem pro přestávku na toaletu. Místní obyvatelé by však takové domněnky nemuseli brát příliš v potaz. Zajímavé je, že název Močovice nemá nic společného s českým výrazem pro moč; je odvozen od osobního jména Motz. Je to vtipná připomínka toho, že zdání – nebo jména – mohou klamat.

Kokotín a Šukačka: Ozvěny minulosti

Osamělá vesnička u Zlaté Koruny, pojmenovaná Kokotín, pochází ze staročeského slova pro kohouta. A šumavská vesnice Šukačka, vzdálená asi dvacet kilometrů od Železné Rudy, zase nese své jméno od srbského slova pro kozu, což odráží její minulost jako střediska chovu koz. Nebo vás snad napadlo něco jiného?

Tyto názvy, od rozmarných až po bizarní, jsou více než jen značkami na mapě. Jsou to příběhy vetkané do struktury českého venkova, z nichž každý vypráví o lidech, jejich životě a humoru. Připomínají nám, že ve všednosti je vždycky místo pro úsměv a v historii je vždycky příběh, který čeká na vyprávění.

 

Zdroj: https://www.cestovinky.cz/clanek/nejvtipnejsi-nazvy-vesnic-v-cr-vitejte-v-ritce-mrtniku-anebo-sukacce, https://www.e15.cz/archiv/top-20-divnopisnych-obci-z-cunina-pres-sukacku-na-onen-svet-1380590, https://www.idnes.cz/cestovani/po-cesku/puvod-nazvu-obci-a-mest.A170223_154830_po-cesku_hig, https://radiozurnal.rozhlas.cz/jak-vznikaly-nazvy-nasich-obci-6339863

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.