Irsko

Vyrazte si na výlet do země, která je dávána za vzor silničního provozu

A kupodivu nemusíte nikam daleko. Vejdete se pohodlně do rámce Evropy. Podle Evropské rady bezpečnosti dopravy (European Transport Safety Council) se totiž favoritem pro cenu PIN (Road Safety Performance Index) stala nečekaná země – Irsko.

Kladné body mu připsalo zejména dlouhodobé zlepšování bezpečnosti v této oblasti řízené seshora. Jinými slovy, o bezpečnost se dlouhodobě stará vláda svými promyšlenými opatřeními.

Vztaženo na úmrtnost

Při hodnocení se musíme odrazit od žebříčku z roku 2010. Ten říká, že počet usmrcených obyvatel při dopravních nehodách (vztaženo k přepočtu na jeden milion obyvatel) bylo Irsko na krásném sedmém místě. Ovšem od té doby svá čísla značně vylepšilo – a to o 30 %. V ostatních zemích celá situace naopak spěla k horšímu.

Alžírsko

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Když se vláda snaží

Irům se totiž povedlo ustanovit spolehlivou agenturu bezpečnosti silničního provozu RSA (Road Safe Authority). Nejde však o bandu líných úředníků nýbrž o experty, kteří neustále vyhodnocují dostupná data a navrhují adekvátní opatření. A to přímo vládě, která s jejich závěry pracuje.

Značné úspěchy byly zaznamenány zejména v oblasti cyklistiky. Takže pokud máte rádi cyklovýlety, můžete si být v Irsku skoro stoprocentně jistí v pedálech.

Čísla klesají celoevropsky, ovšem pomalu

Snižování úmrtnosti účastníků silničního provozu není nic nového a moderní technologie si v této oblasti připisují stále větší porci „vykonaného dobra.“ Přesto však je ve většině Evropy počet úmrtí stále mnohem vyšší, než by mohl být.

Pro srovnání – čísla se většině států snižují každoročně cca o 1 %. To irských 30% za 10 let je úplně něco jiného. A ještě jedno děsivé číslo: každý rok zemře na evropských silnicích okolo 25 000 lidí. To už je jedno menší město. 5x více lidí je pak vážně zraněných. To nejsou právě pěkná čísla, že?

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

3 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *