vysoké mýto

Vysoké Mýto naláká na pořádnou porci historie

Už jeho vznik je spjat s jednou z nejslavnějších českých královen vůbec. Vysoké Mýto bylo založeno ve 13. století Přemyslem Otakarem II. a už v roce 1307 připadlo jako věnné královně Elišce Rejčce.

Nutno říct, že to s jeho vlastnictvím opravdu vyhrála. Patří totiž k výjimečně krásným a dobře založeným městům. Na místě se rozhodně nešetřilo, vždyť centrální čtvercové náměstí, jehož střed dnes zarůstají vysoké stromy, je největší u nás (tedy svého druhu) a svou stopu tu zanechal třeba i slavný malíř Mikoláš Aleš nebo milovníci techniky.

vysoké mýto

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Vysoké Mýto o své hradby stále ještě nepřišlo

Zatímco většina měst se snažila v pozdním středověku nebo během průmyslové revoluce odstranit co nejvíce možných omezení, která jim bránila v rozpínání, obyvatelé Vysokého Mýta se mohou z pozůstatků historického opevnění těšit dodnes. Samozřejmě nejde o souvislý kus, spíše o několik výseků, ovšem do dnešních dob velmi zdobných a to včetně několika bran. Zavítejte zejména pod Litomyšlskou bránu, na níž se skví freska od již zmíněného Mikoláše Alše z roku 1936. A z Pražské brány se můžete dokonce kochat i výhledem na město. Od roku 2012 ji pak dodává punc vznešenosti i socha zakladatele města.

Co ještě vidět

A pokud vás zajímají další zajímavosti ze světa architektury, pak určitě nezapomeňte navštívit kostel sv. Vavřince na náměstí. Zvenčí nevypadá až tak zajímavě, ovšem interiér vás zcela jistě uchvátí. Má totiž opět svou původní gotickou podobu (díky rekonstrukci z konce 19. století) a překvapí vás unikátními secesními freskami, jejichž autorem je malíř a architekt Mašek. A jakmile dojdete k oltáři, nemělo by vám uniknou ani velkolepé dílo Petra Brandla (barokního malíře), jímž je obraz Nanebevzetí Panny Marie s impozantními rozměry 3×7 metrů.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *