turista

Výstup na Kněhyni si odpusťte, jinak se nevyhnete pokutě

Do zahraničí se vydávat nesmíme, takže se o to více snažíme objevovat zajímavá místa ve svém okolí. Měli bychom však pamatovat na to, že ne všechny přírodní lokality jsou uvolně přístupné. A platí to i o některých horách.

Dobrým příkladem je například Kněhynětřetí nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd. Jde o součást Národní přírodní rezervace Kněhyně – Čertův mlýn, jež se rozkládá na celkové ploše 195 hektarů. Žije tu chráněný tetřev hlušec nebo jeřábek, které kroky turistů značně ruší.

Věnujte pozornost značení u lesních cest

Pokud jste Beskydy navštívili někdy v mládí, dost možná budete překvapeni změnami, které se na tomto území o té doby odehrály. I když byla samotná rezervace zřízena už v roce 1989, vedlo skrze ni poměrně dost chodníčků a stezek, mimo jiné i ta, mířící na vrchol. Ta však byla v roce 2007 zrušena a od té doby se nahoru prostě nesmí.

halda emaZdroj obrázku: Pixabay.com

Stačí se jen trochu dívat a určitě nerazíte na ceduli se zákazem vstupu i na mnoho fyzickým zábran. Těch si nevšimnete snad jen v případě, že se touláte volně po lese. V takovém případě se můžete dostat do konfliktu se zákonem rychleji, než tušíte.

Padají i pokuty a to ne právě málo

Možná to nevíte, ale od roku 2014 sčítá návštěvníky, mířící na vrchol, automatické zařízení. Nespoléhejte se tedy na to, že na vaši osamělou túru nikdo nepřijde. Ochranáři navíc sledují i sociální sítě a další kanály, takže pokud se svým výletem pochlubíte, může za vámi pokuta dorazit i přes tento zdroj.

Přírodu si zkrátka musíme chránit a zákazové cedule nebývají v terénu umístěny jenom tak. A spoléhat na to, že nějak „proklouznete“, není ohleduplné ani k volně žijícím zvířatům, ani k vaší peněžence. Takových území, jako je Kněhyně, je navíc v ČR mnohem víc. Vyplatí se tedy předem si něco zjistit o oblasti, do níž míříte na výlet. V dnešní internetové době je to hračka.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *