Vzdělávací kempy jako vyhozené peníze? Děti si vůbec nepamatují, že by se na nich něco učily

Letošní rok rozhodně nebyl pro nikoho z nás jednoduchý. Ovšem nejvíce zasáhl nejzranitelnější část společnosti – děti. Nejenom, že jim narušil doposud neměnný životní řád, ale na značnou část roku jim uzavřel i školy a další vzdělávací zařízení.

A právě tento deficit se snaží zodpovědná místa dohnat tzv. letními vzdělávacími kempy. Z řady míst se však ozývá, že jde o aktivitu zbytečnou a předraženou. A jak to vidí samotné děti?

Pionýrské kempy mají vždycky něco navíc

„Tak co, učili jste se?“ „No jo mami, ale uvědomili jsme si to až při opakování,“ směje se dvanáctiletá Zuzka. Podobných dotazů a odpovědí zaznívá z hloučku rodičů a dětí více. Rodiče si přišli vyzvednou své ratolesti z končícího letního kempu PS Čtyřlístek Domažlice.

Foto: Protext

Na první pohled to vypadá, že veškeré vložené peníze byly promrhány. Ovšem ruku na srdce – opravdu chceme, aby si děti od školních povinností neodpočinuly ani o prázdninách? A koneckonců – dobrý učitel umí hodinu pojmout jako hru i během běžného školního roku.

Budou mít kempy pozitivní dopad? To zjistíme až v září

S ideou tzv. letních kempů přišlo MŠMT v rámci snahy snižovat záporné dopady pandemie na děti. Mají pomoci nejenom s učením jako takovým, ale i se získáním potřebných návyků a dovedností, jež se během běžného školního roku děti učí pod bedlivým dohledem učitelů.

Kempy jsou financované dotací MŠMT, takže možnost zúčastnit se neklade na rodiče žádné finanční nároky a mohou se jich zúčastnit i sociálně znevýhodněné děti či děti z vícečetných rodin. Navíc stále ještě zbývají volná místa, leckde totiž shánějí náhradníky za ty, kteří svou účast na poslední chvíli odřekli. Bát se tedy nemusíte, jen o vzdělávání to na nich není a vaše děti o léto určitě nepřijdou. Jestli to však bude stačit zjistíme až v dalším školním roce.

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.