Z ruiny k prolínání s moderní architekturou: V chorvatském Kastavu ví, jak vrátit život starému kostelu

Chorvatsko, Kastav, kostel, ruina, architektura

Z ruiny k prolínání s moderní architekturou: V chorvatském Kastavu ví, jak vrátit život starému kostelu. Zajímavostí někdejšího jezuitského kostela sv. Marie v Kastavu je, že se ruinou stal v době, kdy ještě nebyl ani zcela dostavěn. Pro jeho stavbu byla zvolena lokalita, na které stával předchozí kostelík, který byl však zbořen. Nedochovaly se údaje o zahájení stavby nového kostela sv. Marie, ale podle odborníků se jednalo o 18. století.

Není jisté, proč kostel nebyl nikdy zcela dostavěn, ale jedna z místních legend hovoří o tom, že na stavbě kostela se podílela řada prostých občanů, kteří zejména nosili písek. Mezi nimi byla chudá vdova, která měla tři děti. Když pány prosila, aby ji uvolnili a ona mohla jít jinam lépe vydělat a uživit děti, místo svolení dostala tři rány bičem, načež toto místo navždy proklela.

Foto: Pixabay

Od ruin k moderně

V roce 2018 byla navzdory staré kletbě dokončena nečekaná stavba, která tomuto původně duchovnímu místu dodala další rozměr a také kulturní využití. Jejím autorem je Nenad Fabijanić.

Realizace tohoto architektonického projektu poskytuje možnost využití vyvýšeného prostoru poskytujícího krásný výhled, a také volně dostupného nádvoří. Vstup na vyvýšenou galerii zajišťuje dřevěná vestavba, při jejímž umístění byly plně respektovány obrysy původní stavby. Uvnitř stavby je točité schodiště vedoucí do patra a také moderní toalety. Schodiště částečně opouští linii dřevěné vestavby a opticky tak propojuje minulost a současnost.

Architekt pracoval zejména s působivým kontrastem, a to z hlediska tvarů, materiálů i barev.

Zatímco pro církevní stavby daného období byly typické klenuté stropy, portály a okna s obloukovými a oválnými tvary, vestavba si udržuje přísný tvar hranolu. Pokud jde o použitý materiál, u kostela sv. Marie se jednalo o světlý kámen, přičemž Nenad Fabijanić zvolil přírodně zbarvené dřevo, a to jak v exteriéru, tak také v interiéru.

Využití projektu

Propojení historické a moderní stavby umožňuje využít areál zejména jako letní scénu, využívá se pro různé veřejné a kulturní události. Konají se tu zejména divadelní představení, akce kulturního léta a koncerty. Uvažuje se dokonce o dalším rozšíření, a to tak, aby zde vznikla netradiční městská tržnice a prostor pro příjemné procházky a relaxaci.

 

Zdroj: https://chorvatsko.svetadily.cz/clanky/Kastav, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kastav

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.